Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası Faizi 625 Baz Puan Yükseltti!

TCMB, kritik faiz kararını açıkladı. Piyasa beklentisinin de üzerinde, 625 bp'lik bir faiz artışı yaptığını duyurdu.
Merkez Bankası Faizi 625 Baz Puan Yükseltti!

Piyasaların hafta başından bu yana merakla beklediği Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı detayları paylaşıldı. Merkez Bankası politika faizini 625 baz puan yükseltti. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizi  %17.75’ten %24’e çıkmış oldu.

Ekonomistlerin ve piyasaların genel beklentisi faizlerde ortalama 250 – 400 baz puan arasında artış olması yönündeydi. Toplantıdan hemen önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’nı eleştiren sözleri endişe yaratsa da, piyasaların beklentileri doğrultusunda faiz artırım kararı geldi.

PPK sonrası yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret edildiği söylendi.

Yakın dönemdeki enflasyon görümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiği, dış talebin gücünü koruduğu fakat iç talepteki yavaşlamanın hızlandığı bildirildi. Döviz kurlarındaki hareketlerin etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği, iç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen, fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulmanın, enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü riskleri barındırmaya devam ettiği belirtildi.

Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, Merkez’in elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği söylendi.

Fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın kararlılıkla sürdürüleceğinin altı çizilirken, enflasyon beklentileri fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer tüm unsurların yakından takip edileceği, gerekli görüldüğü durumlarda ise ek parasal sıkılaştırmaya gidileceği bildirildi.

Açıklanan tüm ekonomik verilerin ve haberlerin Para Politikası Kurulu’nun geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olacağı vurgulandı. Merkez açıklamaları öncesinde 6,53’e yükselen dolar kuru, 625 baz puanlık faiz artışı ile 6,01’e kadar geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum