Yatırım yapmaya başla!

Mercedes’in Tasarruf Planı 10 Bin Kişiye Mal Olacak!

Mercedes CEO'su Ola Kallenius'un son tasarruf planı binlerce kişinin işine mal olacak!
Mercedes’in Tasarruf Planı 10 Bin Kişiye Mal Olacak!

Bulunduğumuz ayın ortalarında Daimler CEO’su Ola Kallenius, şirketin gidişatını değiştirmek ve daha fazla kar etmek için belirli planlarından söz etmişti. %15 hissesi Çinli şirketlerde bulunan Daimler’in 2019 senesinde açıklanan zarar raporları durumun toparlanması gerektiğini doğurdu. Özellikle şirketin bu denli sonuçlara varmasındaki neden, fabrikasyon olarak hatalı çıkan araç modellerinin geri çağrılmaları ve VW’nin Dieselgate dönemlerine denk gelen yine emisyon sahteciliğinden gelen cezalar.

Milyar dolarlarla telaffuz edilen rakamların Mercedes’e daha fazla zarar vermemesi için Kallenius bir tasarruf planını daha devreye koyacağını söyledi. Takata’nın hatalı hava yastığı üretimi nedenli oluşan trafik kazalarındaki tazminatlarında Alman markanın bunalmasına sebep olmuş. İşte detaylar;

CEO, 2022 yılına kadar yaklaşık olarak 1.4 milyar dolar tasarruf etmeyi planlıyor.

Mercedes adı altında ve yan sanayi üreticileriyle beraber 300.000 üzerinde çalışanının olduğu söyleniyor. Eskiden olan cezaların ve daha fazla kar etmek amacıyla 10.000 kişinin işine son verilmesi düşünülüyor. Daimler İnsan Kaynakları Yöneticisi Wilfried Poth, çıkarılan insanların şirkete dönüşünün 1.4 milyar dolar olacağını aktardı.

Aksettirilen rakam 10 bin olarak söylense de bunun son 2 senelik dilimde daha fazla olması bekleniyor. Bu kemer sıkma politikasını sadece Mercedes izlemiyor. En çok işçi çıkarma haberini Ford’tan almıştık ve birçok tesisini kapatması yanı sıra, binlerce kişinin de işlerine son verilmişti.

Öte yandan Audi’de Ekim ayında şirketin başına çağrılan Markus Duesman da henüz aktif olmasa da onun da planları bu yönde. Zaten Alman marka öncesinde yine işçi çıkarma, gereksiz model üretimlerini durdurma ve çok satmayan araçlarını farklı sınıflara kaydırma gibi önlemler alacağını duyurmuştu.

Otomotiv için şu anda işleyişin ne iyi olduğu ne de kötü olduğu söylenebilir. Dizellerin aniden satışlarının düşmesi ve elektriğe doğru ilerleyen otomotivdeki mimari değişimleri, haliyle tüm şirketleri masrafa itti. Düşüncemiz bu durumların şirketler nezlinde 2025 yılında eskisi gibi olması.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum