Yatırım yapmaya başla!

Mercedes ve Bosch Dünyada İlk Seviye 4 Otonom Park Etmeyi Sundu!

Mercedes-Benz, dünyada ilk defa Bosch ile birlikte 4. seviye otonom park teknolojisinin denemesini yaptı.
Mercedes ve Bosch Dünyada İlk Seviye 4 Otonom Park Etmeyi Sundu!

Otonom sürüş, gidiş koşullarında en büyük sürücü asistanı görevinde olsa da aynı zamanda bir vale gibi de davranabilecek. Araçlarında özerk çalışmaları devam ettiren çoğu firma, sonraki aşamada araçlarına kendi kendilerine parka etme eğitimi de verecek.

Bunu gerçekleştiren ilk marka Mercedes-Benz ile birlikte Alman Bosch oluyor. Otomatik park etme için Mercedes, Stuttgart’taki Benz Müzesi otoparkı kullanımı için izin aldı. Gelin bu sistem nasıl çalışıyor ona bakalım!

İnsanlar, cafe ve evlerine gittiklerinde araçlarına “kendi kendine park et” emrini verebilecekler.

Araç teknolojilerinin tartışmasız en fazla geliştirilmesinde yer alan Mercedes, bunu oldukça basit bir şekilde devreye alıyor. Tek yapmanız gereken cep telefonunuzdan arabanıza uygun park yerini bulmasını istemek olacak.

İçerisindeki yapay zeka ve etraf tarama radarları sayesinde, bölgede kendine uygun tüm park yerleri araç tarafından taranıyor. Sistemin faaliyette olması için kesinlikle içerisinde bir insana gerek yok.

Otonom park adına yapılan ilk yasal testine Bosch da dahil oldu.

Otoparkı uygun modüllerde S Serisi’ne uyarlama işinde Bosch sorumluydu. Mercedes, ihtiyaç duyulan teknolojiyi hazırladı ve araçla birleştirdi. İki Almanın gururlu olması gerekir zira 4. Seviye otonom parkın pratikte uygulandığı ilk yasal çalışma.

Her şey çok güzel gözüküyor olsa da yapılan test, özel olarak hazırlanmış bir platform üzerinde gerçekleştiriliyor. Teoride basit gözüken otonom parkın, onu yapabilmesi için uygun zemine ihtiyacı vardır.

Şimdiki şartlarda bir arabanın karmaşık trafik ortamlarında bunu yapması mümkün gözükmüyor. İlk başta aracın sistemine adapteli, belirli şehirlerde mevcut olabilecek otonom parkın  yaygınlaşması inanılmaz bir yatırım ve zaman gerekiyor.

Müzede yapılan gösteri öncesinden belirlenmiş bir lokasyon. S Serisi’ni gördüğümüz denemede onun boyutlarına göre alan çapı ayarlanmış. İnsan sürücüsüne gerek duymayan 4. Seviye otonom parkın hayatımıza sağlayacağı kolaylıklar sanırız tartışmalara kapalı olur. Sonuçta bugün olmasa da gelecekte böyle bir özellik otomobillerde olacak ve bundan yararlanacağız!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum