Yatırım yapmaya başla!

Mercedes ve BMW’nin Ortak Olduğu Otonom Araç Ekibine Audi de Dahil Olabilir!

Otonom sürüşte ortaklık kuran Mercedes ve BMW'nin bıraktığı açık kapı içerisinden Audi de giriyor.
Mercedes ve BMW’nin Ortak Olduğu Otonom Araç Ekibine Audi de Dahil Olabilir!

Başta maliyetlerini düşünen şirketler, birlikte hareket edebilecekleri alanlarda ortaklıklarla işleri sürdürmeye dair kararlar almaya başlamışlardı. Bir mimarinin farklı markalarca kullanılması yaygın hale geldi. BMW ve Mercedes’in bir süre önce yaptığı büyük ortaklığın içeriğinde “otonom sürüş teknolojili otomobiller” vardı.

Ezeli rakiplerin şaşırtıcı birleşimi sonrasında Audi cephesinden de ekibe dahil olacağı konusunda haberler geldi. Otomatik park eden araçlardan sonra hızla yükselen özerk sürüş teknolojisi, standart sunulan bir özellik haline geldi. Sorun şu ki bunu geliştirmek ve insan hayatına adapte etmek, ileriki seviyelerde daha karmaşık bir hal alacak. O yüzden de firmalar “ortak beyin” ile sürece devam etme kararı alıyorlar. İşte detaylar;

BMW ve Mercedes, otoyol kullanımları için yarı özerk seviye 3 ve seviye 4 üzerine çalışmalar yapacaklarını söylemişlerdi.

Alman şirketlerinin amacı 10 yıl içerisinde daha fazla yaygınlaşacak teknoloji için fazla yatırımla en iyiyi sunmaktı. BMW bu sene başlarında Münih’te devasa otonom araç Ar-Ge tesis açılışını duyurmuştu. Bunu BMW kendi yapamaz mıydı? Projesini kendisi yürütebilecek olsa da en büyük sıkıntı maliyet kısmında baş gösterecekti.

Mercedes ile birleşmesi demek masrafların bölünmesi demekti. Ortaklık imzalarının atılmasının ardından bir üçüncü şirket için açık kapı bırakılmıştı. Ek ortak keşif sonrasında Audi’nin de dahil olacağı bildirildi.

Duyurunun Frankfurt Otomobil Fuarın’da yapılacağı söylendi. Detaylar konusunda çok bir açıklama yapılmasa da Audi’nin ana markası VW’nin Ford ile olan özerk sürüş ortaklığını etkilemeyeceği açıklandı. Zaten VW, Argo Al firmasına yatırım yaptı ve ortaya çıkacak özerk sürüş teknolojisini gelecekteki araçlara entegre edecek.

Ford’un da yatırım yaptığı Argo Al, yoğun kentsel alanlarda sürüş paylaşımı ve mal teslimi hizmetleri için uygulanacak bir SAE Seviye 4 özellikli SDS sunmaya devam ediyor. Anlamlı olacak Audi ortaklığı sonrasında otonomun farklı seviye ve dallarında da başarı sağlanacağı kaçınılmaz duruyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum