Yatırım yapmaya başla!

Mercedes AMG GT’nin IMSA ile Devasa Kanatlı “RXR”ye Dönüşümü!

Mercedes AMG GT'nin şimdi de space format halini görüyoruz. IMSA'nın zeka dolu çalışmasından doğan bu AMG GT, baş döndürücü boyutlara geçiş yapmış. İşte detaylar...
Mercedes AMG GT’nin IMSA ile Devasa Kanatlı “RXR”ye Dönüşümü!

Şu anda body kit olayının zirvesini görmekteyiz. Hangi tarafa koyacağımızı şaşırtan bu araba ortaya karışık bir ürün olmuş. AMG GT S’den temel alınan RXR One, GTX ve GT4 yarış arabalarının kademeli dönüşümü şeklinde yapılmış. Kanatlarını açmış bir gri anka kuşu edasında duran RXR’da Alman boksör Porsche Carrera GT‘nin silüetini gördük.

IMSA olaya gerçekten hayal gücüyle giriş yapmış. Parça yerleşimlerinin kusursuza yakın yapılışı, pürüzsüz duran gövde yapısıyla paha biçilemez tablo gibi duruyor.

AMG GT’ye yapılan body kit uygulaması IMSA’nın zirve noktası olmuş.

mercedes amg gt imsa rxr one dış yapısı

Durum tam olarak aracın orjinal duruşuna, herkesin heyecanlanarak bakacağı saldırganlık eklenmiş. Özel kalıplarda hazırlanan parçalar AMG GT’nin R’dan daha saldırgan yapmış.

Ön kısımla başlanan boy kit uygulamasına IMSA’nın kendi tarzı diyebileceğimiz dokunuşlar görüyoruz.

mercedes amg gt imsa rxr one on kısım modifiye

Sökülen tamponun yerine açıklığı daha fazla olan, hızlı soğutmaya odaklı yeni tampon takılmış. Gördüğümüz gibi hava kanalları geniş ve karbon fibere başvurulmuş. Alt karlık kısmının çıkıntılı hali normalinden daha agresif olmasını sağlamış.

AMG GT’nin geneline uygulanan genişletme işlemleri GT4 pistlerinin görülmemiş makinesi yapıyor.

mercedes amg gt imsa rxr one jantları

Özel olarak hazırlanan süspansiyon sistemi, normalinden daha fazla güç yüklenen aracı durdurmak için özel fren sistemi nakledilmiş. Asfaltı tutuş ve agresif sürüşlere uygun olan 20″ Pirelli Zero Trofeo R lastikler kırmızı şeritleriyle harika duruyor.

Uzun kaputuna karşılık kısa tavan yapısıyla üretime alınan AMG GT, çamurluktaki “RXR” logosuyla tarifsiz duruyor.

mercedes amg gt imsa rxr one profil

Dengeleyici çamurluk hava girişleri, marşpiyelin derin kanalıyla sizce de heyecanlı değil mi?

AMG GT’nin normal yuvarlak hatlarına sadık kalınarak, sanki yeni yapılan parçalar kalıp halinde arabanın
üstüne oturtulmuş.

mercedes amg gt imsa rxr arka görünüm dtm kanat

Bu proje de kullanılan hafifletici malzemelerle 300 kg ağırlıktan tasarruf edilmiş. Buna çılgın Alman çoçuğunu yerde tutmaya yarayan haddiden büyük DTM kanatta dahil.

Ön ve arka tamponda yapılan uygulamayla beraber 55 mm genişleyen spor araba, kanatın gövdeden yanlara taşmasıyla 65 mm‘ye yükselmiş. Geniş difüzöre çift çıkışlı Inconel egzoz sistemi çok yakışmış.

Geldik korku filminin çekildiği alana. Yani IMSA’nın motor üzerindeki çalışmalarına.

mercedes amg gt imsa rxr motor bölümü

Kaputun altına yaptığı çalışmalarla da etkilemek isteyen IMSA, ünite parçalarında birçok değişiklik yapmış. Aldığı güçleri kusursuz aktarımı için farklı şanzıman ve debriyaj paketi eklenmiş. Motor valfleri, silindir başları, yeni turbolar ve ekstra yağ soğutma sistemi ilavesi yapılmış.

Yukarıda anlattığımız motor üzerinde yapılan değişimlerin sonucu birazcık gök gürültü diyebiliriz.

mercedes amg gt imsa rxr motor v8 860 beygir güç

4.0L V8’in 700 beygirlerde gezen güç verimleri, IMSA ile 860 beygire çıkartılmış. Bu cesur çalışmanın sonucunda motorun verdiği tork değeri 1000 nm olarak ölçülmüş.

Üzücü kısmı bu Super Gran Turismo RXR’ın hız değerleri belli değil. O zaman tahminleri devreye sokalım!

Standart haliyle eğer ki 3.6 sn‘de 0-100 rakamını verebiliyorsa en azından şu an bu süre 3.2‘ye indirilmiştir. Top speed’in 318 km/h olduğu rakam ise 350 km/h ‘ye gelebilir diye tahmin ediyoruz.

Sonuç olarak “bu araba bir harika dostum” diyesimiz geliyor! Her noktasında etkileyici duran AMG GT IMSA, 458 Liberty Walk‘a olan hayranlığımıza biraz gölge düşürdü. Yasal yol arabaları içerisinde kendini fazlasıyla belli eden bu hiper car, dış yapısıyla beraber motor aksamlarına da müdahale edilerek güçlendirilmesi gayet başarılı!

4.0 V8 üzerinde profesyonel çalışmalarla alınan 860 bg kolay iş olmadığı gibi etkileyici de. Bakalım Lamborghini Gallardo’da durup, AMG GT ile canlanan IMSA başka neler yapacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum