Yatırım yapmaya başla!

Mercedes 50 Yılı Aşkındır Öylece Bırakılan 300 SL’yi ABD Fuarı’na Getiriyor!

Dünyaca "Yüzyılın Spor Otomobili" seçilen 300SL Gullwing'lerden biri 50 seneyi aşkın bir beklemeden sonra fuarda sergilenmek üzere getiriliyor.
Mercedes 50 Yılı Aşkındır Öylece Bırakılan 300 SL’yi ABD Fuarı’na Getiriyor!

Mercedes her ne kadar da SLR benim için en özel araç dese de 300 SL‘nin yeri her zaman ayrıdır. Alman şirket 1954 yılında Gullwing kapılarıyla şekillendirdiği SL’yi 1963 yılına kadar üretmiştir. 1952-1953 yılları arasında imal edilenler sadece yarışlara yönelik olanlar. Sınırlı sayıda olması ve sahip olunması zor araçlardan olduğundan, hurdası dahi servet edebiliyor.

1999 yılında martı kanatlının “yüzyılın spor arabası” seçilmesi de tesadüf değil. Mercedes’in kendi ekibinin araştırılması sonucu bulunan 2 örnek bu sene Florida’daki Amelia Island Concours d’Elegance‘ye getirilecek. Classic birimi tarafından keşfedilen martı kanat sporcunun şasi numaralı onaylanmış…

50 yılı aşkın süredir çürümeye terk edilen 300SL, yine de sağlam şekilde ayakta duruyor.

Boyası solmuş ve paslı duran efsane spor otomobilin, kendisini ikonikleştiren kapıları halen açılabiliyor. Çoğu zaman bu tip araçlar garajlarda terk edilmiş olur. Bir seferinde 61 yaşındaki Ferrari 250 GT Ellena, 10 yıl sonra tozlu bir garajdan çıkartılmıştı.

Resimde gördüğümüz 300SL, 43 şasi numarasına sahip.

Elde edilen bilgilerde; spor aracın 1954 yılında ABD/Florida‘ya gönderildiğini öğrendik. Mercedes Classic ekibi yaptığı araştırmalar ve onaylamalar sonrasında paslı 300SL’nin orijinal olduğunu kayıtlara geçmiş. Eskidikçe daha da değerlenen otomobiller arasında Gullwing’li Merso her zaman baş tacıdır.

Uzun soluklu terk edilmiş olsa bile 300SL’nin üzerinde halen “Englebert Yarışı” lastikleri duruyor.

Her noktada yorgunluk belirtisi veren klasik Mercedes’in gri deri döşemeleri, direksiyon, tavan, orta konsol aksamları, camlar kısaca fabrikadan çıktığı parçalarıyla duruyor.

Aracın üretim bantlarından indiğinden beri en büyük değişimi boyasında yapılmış.

Ekip, aracın Mercedes tarafından 1960 yılında dış kısmına işlem yapacağı ancak olmadığını bulmuşlar. İşlem şu şekilde olmuş. 1960 yılında nedeni bilinmese de 300SL’nin mavi boyası zımparalanmış. Ve astarlık bir şekilde bırakılmış. Muhtemelen artık ne sorun çıktıysa 59 sene önce o şekilde işlem yapılmadan terk edilmiş.

Şasi numarası uyan ve 1954 model olan Mercedes 300SL Gullwing’in yenilemesi yapılacak mı bilgi verilmedi. Onun dışında Alman marka Amelia Island Concours d’Elegance’ye Vision EQ Silver Arrow Concept‘i ve 1971’deki ikonik tur yarış arabası 300 SEL 6.8 AMG‘nin de bir kopyasını getirecek. Peki yıllara meydan okumuş 300SL’ye bu şekilde de olsa sahip olmak ister miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum