Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meksika Merkez Bankası, IMF’den Daha Kötü Daralma Tahmin Etti

Meksika Merkez Bankası, en olumsuz senaryoda 2020 GSYİH’sinin yüzde 8,8 oranında daralabileceğini bildirdi. Detaylar aşağıda;
Meksika Merkez Bankası, IMF’den Daha Kötü Daralma Tahmin Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya çapındaki koronavirüs listesinde 17. sırada yer alan Meksika, şimdiye kadar 78 bin 23 vaka ve 8597 ölüm rapor etti. Dünyanın geri kalanı gibi koronavirüsle mücadele eden ekonomi için yapılan son tahmin de pek iç açıkçı gelmedi.

Meksika Merkez Bankası (Banxico) tarafından yayınlanan raporda, petrol fiyatlarındaki çöküş pandeminin yarattığı gerilemeyi kötüleştirdiği için ekonominin bu yıl neredeyse bir asrın en kötü daralmasını kaydedebileceği bildirildi.

Meksika Günlük Koronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

Öyle ki bankanın en kötü senaryosuna göre GSYİH’nin yüzde 8,8 oranında daralabileceği tahmin edildi.

En iyi senaryoda ise ekonominin yüzde 4,6 küçüleceği, bunun da 10 yılı aşkın süredir en kötü performans olacağı belirtildi.
Meksika Ekonomi 2009 Daralma
KAYNAK: World Bank

Raporda ayrıca ekonominin 2021’de daralmaya devam ettiği “U-şeklinde” iyileşme riskinden de bahsedildi. Raporun yayınlanmasından sonra düzenlenen basın toplantısında Başkan Alejandro Diaz de Leon; “açıkça genelleştirilmiş ve derin bir daralma içerisindeyiz” dedi.

Ekonomik durgunluğun daha da derinleşeceğini dile getiren Leon, krizin hala ilk aşamalarında olduklarını aktardı. Banxico, virüs kaynaklı aşağı yönlü riskler olduğunu belirterek da daha fazla kredi notu düşürme ya da yetersiz teşvik tehlikelerine atıfta bulundu.

Diğer taraftan, Meksika Merkez Bankası’nın yüzde 8,8’lik daralma tahmininin IMF’nin Nisan raporundaki yüzde 6,6’lık tahmininden kötü olduğu gözden kaçmadı.
IMF Meksika Tahmini Yüzde 6.6 Daralma
Kaynak: IMF

Kaynaklarda yüzde 8,8’lik tahminin, 1932’den bu yana en kötü çöküş olacağına da dikkat çekildi. Bununla birlikte banka, bu yıl 800 bin ila 1,4 milyon iş kaybı öngörüsünde bulundu.

İyileşmenin gücü ve hızına bağlı olarak, merkez bankası büyümenin 2021’de yüzde 4 veya daha fazlasına ulaşabileceğini veya yüzde 0,5 daha düşebileceğini söyledi.

İşin özü raporda; 4 çeyrektir kırmızı bölgede olan ve Ocak-Mart döneminde yüzde 1,2 küçülen ekonomi için oldukça karamsar bir tablo çizildi. Meksika Merkez Bankası Başkanı, bankanın gerekirse sürpriz kararlar alabileceğini söylerken kurum halihazıra faiz oranlarını 2016’dan bu yan en düşük seviyeye çekmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu