Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meksika Enflasyonu Mayıs’ta Tahmin Edilenden Daha Az Yükseldi

Meksika'nın Mayıs ayı enflasyonu, beklenenden daha az yükseldi ve merkez bankasının hedef oranının altında kaldı.
Meksika Enflasyonu Mayıs’ta Tahmin Edilenden Daha Az Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisinde en çok vaka bakımından ilk 15 ülkeden 14’üncüsü olan Meksika’da, toplam 120 binden fazla enfekte görüldü. Bunlardan 2999 tanesi hayatını kaybederken, 14 binden fazla kişi iyileşti. Yılın ilk çeyreğinde %1,6 daralan ülkenin, ikinci çeyrekte daha kötü bir konuma gelmesi bekleniyor.

Ülkenin istatistik ajansı El Instituto Nacional de Estadística y Geografía (INEGI) tarafından Mayıs ayı tüketici fiyat endeksi açıklandı.
Meksika Enflasyon Yükseliş
Görsel: INEGI

Buna göre; Meksika’da TÜFE Mayıs ayında Nisan ayındaki %2,15 seviyesinden %2,84 seviyesine yükseldi. Bu rakam, 2015’ten bu yana görülen en düşük artış olarak kaydedildi. Tahminlerin birçoğu ise %2,97 oranında artmasını işaret ediyordu.

Bir önceki aya göre %0,38 oranında artan TÜFE, 2019 yılının aynı ayına göre %0,29 oranında azalarak yıllık bazda %4,28 oldu. TÜFE içinde temel fiyat endeksi aylık bazda %0,30 ve yıllık bazda %3,64 arttı. Çekirdek olmayan fiyat endeksi ise aylık %0,66 ve yıllık %0,35 artış gösterdi.

Temel fiyat endeksinde aylık bazda mal fiyatları %0,46 artarken, hizmet fiyatları %0,12 oranında artış kaydetti.
Çekirdek Enflasyon Artışı
Görsel: INEGI

Tarımsal ürünlerin fiyatı aylık bazda %1,34 oranında artarken; enerji ve devletin izin verdiği oran %0,09 oranında artış göstermiş oldu. Sıcak mevsim programı kapsamında ülkedeki 11 şehirde elektrik oranlarındaki düşüş, benzin fiyatlarındaki artış ile dengelendi.

Meksika’nın solcu lideri Andrés Lopez Obrador, milyonlarca Meksikalı yoksulluk riski taşımaya başlamasına rağmen büyük teşvik paketlerini reddediyor. İş liderleri Obrador’a bu konuda birçok kez isteklerini iletseler dahi henüz bir sonuç alınamadı.

Meksika’da işsizlik hızlı bir artış gösterirken, yeni normale giriş için 33,1 milyon kişilik istihdam yaratılması gerekiyor. Bu rakam Mart ayında var olan istihdam ihtiyaçlarının neredeyse üç katına çıktığını gösteriyor. Aktif iş arayan ancak henüz bulamamış olan 2,1 milyon kişi bulunuyor. 20 milyon kişi iş aramıyor ancak teklif gelirse çalışmaya hazır pozisyonda ve 11 milyon kişi çalışıyor ancak daha fazla saat çalışması gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu