Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandemide En Ölümcül Gününü Kaydeden Meksika Yeniden Açılma Planını Duyurdu

Meksika, pandeminin başlangıcından bu yana en ölümcül gününü kaydettikten hemen sonra yeniden açılma planını duyurdu.
Pandemide En Ölümcül Gününü Kaydeden Meksika Yeniden Açılma Planını Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs vaka sayısı bakımından ilk 20 ülke arasında yer alan Meksika da yeniden açılma hamleleri yapan ülkeler arasında.

Ülke 13 Mayıs’ta salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük vaka ve ölüm artışını kaydederken Obrador, yeni bir normallik kapsamında ekonomiyi yeniden açma planını duyurdu.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ekonomik, sosyal ve eğitim faaliyetlerinin yeniden açılmasının ülkenin hastalıktan en az etkilenen bölgelerinden başlayarak temkinli ve kademeli bir şekilde olacağını söyledi.

Ülke 13 Mayıs’taki 1997 yeni vaka sayısıyla şimdiye kadarki en büyük artışı kaydetmiş oldu. Aynı şekilde 353 olarak kaydedilen yeni ölüm sayısı da şimdiye kadarki en yüksek günlük artışı ifade etti.

Planın farklı eyaletlerde halkı hangi işletmelerin ve faaliyetlerin devam ettirilmesinin güvenli olduğunu bildiren bir “trafik ışığı” kodlama sistemini içerdiğini dile getirdi.
Meksika En Ölümcül Günü
Kaynak: Worldometers

Ekonomik, sosyal ve kültürel yeniden açılma planının herkesin öğrenmesi için geniş bir şekilde tanıtılacağını söyleyen Obrador, yeni normale dönüşte dört renkli trafik ışığının kullanılacağını aktardı.

Sağlık Bakanı Jorge Alcocer, ekonomiyi yeniden etkinleştirme planının güvenlik ve kesinlik kriterlerini karşıladığı, Meksikalıların sağlığının en önemli faktör olduğunu söyledi. Ekonomi Bakanı Graciela Márquez, planın üç aşamadan oluştuğunu doğruladı.

Birincisi 18 Mayıs’ta Covid-19 vakası görmeyen bölgelerin yeniden açılması, 18-31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek ikinci aşamaysa genel yeniden açmaya hazırlık olarak ifade edildi.

Üçüncüsününse 1 Haziran’da işlerin yeniden açılması için bölgesel trafik ışıklarının etkinleştirilmesiyle başlayacağı kaydedildi.

Meksika Yeniden Açılış Trafik Işığı Planı Detayları açıklayan Meksika Devlet Başkanı, yeni normallik planını yürütmek için valilerle aynı fikirde olmalarına rağmen bunun uygulanmasının isteğe bağlı olduğunu ekledi.

Zorlayıcı önlemlerin uygulanmayacağını dile getiren Obrador, vatandaşlarına güvendiğini belirtti. Obrador’un açıklaması ülkenin pandemi sırasında en ölümcül gününü rapor etmesinden hemen sonra gelirken uzmanlar durumun risklerine işaret etti.

Yeterli veri toplanmadığından ülkedeki gerçek vaka ve ölüm sayılarının muhtemelen çok daha yüksek olduğunu söyleyen uzmanlar gelecek haftalarda yeniden açılma planlarını tehlikeli olarak yorumladı.

Al Jazeera’ya konuşan Baker Enstitüsü’nden Tony Payan, Meksika’nın bu krizle kör uçuş yaptığını şöyle anlattı:

“Meksika hastalığın ilerleme hızını bilmiyor, kaç vaka olduğunu bilmiyor, nasıl geliştiğini bilmiyor.”

Wilson Merkezi Meksika Enstitüsü’nden Christopher Wilson da veri eksikliğine işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“Test için yaptıkları model, Meksika’daki farklı yerlerde pandeminin yoğunluğunun doğru bir ölçüsünü sağlamadan temel eğilimleri vurgulamak için tasarlanmıştır. Meksika’nın en sert bölgelerindeki krizin büyüklüğü, hükümet tarafından resmen bildirilenlerden çok daha büyük ve çok daha yoğun.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu