Yatırım yapmaya başla!

Mazda’nın İlk EV Aracı MX-30 Tüm Özellikleriyle Birlikte Tanıtıldı!

Mazda'nın ilk elektriklisi MX-30'u tanıtıldı. Aracın menzilini görmediğinizde diğer özellikleriyle göz doldurucu olmuş.
Mazda’nın İlk EV Aracı MX-30 Tüm Özellikleriyle Birlikte Tanıtıldı!

Mazda’nın MX-30 konseptini sizlere tanıtım öncesinde ön yüzüne ait bir görselle göstermiştik. Mazda’nın CO2 değer ortalamalarını yakalaması için yapılması gereken bir girişim olan EV’lere yönelik ilk modeli bu SUV araç oldu. Biraz sonra geleceğimiz elektrik motor teknik verileri ardından Japon markanın olaya, diğerlerine göre rahat karşıladığını hissettik.

Şok edici kısım ise MX-30’a verilen bataryalar ve onun sağlamış olduğu menzil rakamı. Kurulu sistemin bir ön gösteri olduğunu ve sonrasında bir sürprizle gelinmesini açıkçası bekliyoruz. Gelin Mazda MX-30’un eksik kalan kısımlarına bakalım!

MX-30’un gövde şekilleri normal karşıladığımız Mazda tasarımları yüklü şekilde.

Yeni Mazda MX-30 KonseptÖzel, kendine has olan tasarım dilini modellerine veren Mazda, SUV ve ilk elektrikli aracı için de benzer yoldan gitmiş. İlk yazımızda ilk farklı duran kısmın MX-30 burnunun normalden çıkıntı durup, ızgaranın daha geride konumlandırılmasıydı.

Kombin renklerle detaylandırma şans verilerek kupasında, tavan kısmını zevkinize uygun tonlarda isteyebileceksiniz. RX-8 spor arabadan gelen ve anlam taşıyan kapı tipiyle bazı şeyleri daha net anlıyoruz.

MX-30’un menzili diğer şirketlerin hedeflerine göre çok zayıf kalıyor.

Yeni Mazda MX-30 Konsept Teknik ÖzellileriWLTP standartlarında tamamı elektik araçların menzil rakamlarını 300-400-500 şeklinde yazmaya alışmıştık. Mazda aracı için 35.5 kWh‘lık küçük bir batarya sistemi yerleştirmiş. Bazı hibritlerle yarı yarıya.

Dar kapasiteli pillerin en fazla yapabileceği mesafe, 210 km olarak verilmiş. En yakın ve normal bir aracın pil ve menzil rakamlarına baktığımızda dahi onlarınkinin daha yüksek olduğunu gördük. Toplamda elektrik motorlarının alacağı güce 145 ps deniyor. Yenilikler arasındaki motor özelliklerine de, gerektiğinde motorun torkunu anlık olarak duraklatabilecek G-Vectoring Control‘ü ekleyebiliriz.

Mazda MX-30’un parçaları geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılmış.

Yeni Mazda MX-30 Konsept Kokpit GörselleriMazda MX-30’un iç kısmındaki malzeme şekil ve yerleşimleri normal olsa da içeriği çok farklı. Güzel dünya hareketlerine karşı bakış açısını belli eden Mazda, aracın kapı panelleri dahil çoğu parça noktasında dönüştürülebilir malzemeler kullanıldığı söylendi.

Sürücüye yakınlaştırılmış orta konsol şekli bir masayı andırıyor. Metal tepsi üzerinde vites ve dokunmatik ekran yönetimini sağlayan buton sistemi verilmiş.

Aracın temelleri Mazda’nın e-SkyActiv platformunda yapılıyor.

MX-30, e-SkyActive‘in gerektirdiği gibi güvenlik özelliklerine sahip. Mevcut özellikler arasında, milim tespitli dalga radarı ve ön kamera verilen MX-30’da Turn-Across Traffic saptama özelliğine sahip Akıllı Fren Desteği (otonom acil durum frenlemesi) vardır.

Mazda, motor kısmını unutturacak asistan özelliklerine bir de yol işaretlerinin belli olmadığı yerlerde kenarları tespit edebilen Road Keep Assist‘in araç üzerinde geliştirildiği söylendi.

Gelişmiş özellikler kısmında ise kör nokta var. Aynaya entegre olan bu görsel uyarıcılı kör noktayı herhangi bir sollamada fark etmediğiniz durumlarda, diğer şeride çıkışınızı önleyen bir gelişmiş kör nokta sistemin de bu araç ile geleceği bildirildi.

Normal gibi duran ancak güvenlik teknolojilerinde ve kabindeki malzemelerin imalat şekliyle Mazda, kalite seviyesini ilk elektrikli modelinde gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum