Yatırım yapmaya başla!

Mayıs Enflasyon Verileri TCMB Kararlarını Hangi Yönde Etkiler?

Mayıs Enflasyon Verileri TCMB Kararlarını Hangi Yönde Etkiler?

Yurt içi piyasaların dikkatle takip ettiği ve haftanın seyrini belirleyen enflasyon verileri geçtiğimiz gün açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Mayıs ayına ilişkin verilere göre enflasyon aylık bazda yüzde 0,50 olurken, yıllık bazda ise yüzde 6,58 oldu. Ekonomistlerin enflasyon verileriyle ilgili öngörüleri ise daha yüksekti ve böylelikle enflasyon beklentilerden iyi geldi. Yurt içi piyasalarda enflasyonun açıklanmasının ardından hareketlilik gözlemlendi. Borsa İstanbul kazanımlarını genişletmeyi başarırken, Dolar/TL tırmanışını sonlandırarak yönünü aşağıya doğru çevirdi.

Peki, enflasyon verileri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kararlarını hangi yönde etkileyecek? Alternatifbank Ekonomisti Serdar Şenol ve Finans Yatırım’dan Baş Ekonomist Burak Kanlı bu sorunun cevabını bugün açıkladı. Uzmanların açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Üst bantta indirim devam edecek…”

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede Şenol, TCMB’nin para politikası kararlarında aynı doğrultuda devam edileceğini belirterek; Haziran ayında üst bantta 25 baz puan indirim kararının geleceğini söyledi. TÜFE’nin yalnızca bir miktar beklentilerin altında kaldığını belirten Şenol, bunu temel nedeni olarak ise giyim sektörü fiyatlarında mevsimsel fiyat artışlarının altında kalan yüzde 8’lik fiyat gerilemesinin olduğunu dile getirdi.

Temmuz ayında çekirdek TÜFE’nin yüzde 8’ler ve altına doğru gerilemesinin mümkün olduğunu belirten Şenol, Nisan ayına paralel gelen yıllık gerçekleşmenin ardından dip seviyelerin büyük ölçüde sona erdiğini vurguladı. Açıklamalarının devamında ise Şenol, yaz aylarının ardından FEE etkileriyle yıl sonunda artış eğiliminin sürebileceğini ve yüzde 7,8 seviyelerine yakın bir TÜFE ile kapatılacağını ifade etti.

“Sadeleşme sürecine devam edilebilir…”

Enflasyon verilerinin TCMB politikasını hangi yönde etkileyeceğiyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Kanlı, TCMB tarafında önümüzdeki dönemde de üst bantta indirimin devam edeceğini belirterek; politika faizinde sınırlı bir artırım ile sadeleşme sürecinin kaldığı yerden sürdürüleceğini söyledi. Enflasyon verisinin aşağı yönde sürpriz yapmaya devam ettiğini belirten Kanlı, bu sefer sürprizin gıda kaynaklı olmadığını ve gıda dışı kalemlerde düşüşün görüldüğünü dile getirdi. Baz ve gıda enflasyonundaki düzeltmeyle birlikte yıllık enflasyonun yükselebileceğinin altını çizen Kanlı, TCMB açısından güncel verilerinin uygulanmakta olan sadeleşme ve gevşeme adımlarını daha rahat atmasını sağlayacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum