Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mastercard ve Visa, Rusya’daki Operasyonlarını Durdurdu

Ödeme hizmetleri sunan Mastercard ve Visa, Rusya'ya yaptırım uygulayan şirketler arasına katıldı. Her iki firma da operasyonlarını askıya aldı. Detaylar geliyor...
Mastercard ve Visa, Rusya’daki Operasyonlarını Durdurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatına, batı dünyasından yaptırımlar gelmeye devam ediyor. Bugüne kadar pek çok dev şirket, Rusya’ya yönelik sert yaptırımlar uyguladı. Son olarak bu firmalar arasına, ödeme hizmetleri sunan Mastercard ve Visa eklendi.

Mastercard ve Visa, Rusya’nı Ukrayna’yı işgal etmesi sonrası, ülkedeki operasyonlarını askıya alacaklarını ve oradaki kart sahiplerinin işlem yapmasını engelleyeceklerini açıkladılar. Alınan karar ile beraber Rus bankalarının da Mastercard ve Visa sistemleri tarafından desteklenmeyeceği ve ülke dışında çıkarılan kartlar Rusya’da kullanılamayacak.

Mastercard ve Visa kartlarının başka ülkelerde çalışmasını engelleyecek ve başka yerlerde verilen kartlara sahip kişilerin Rusya’daki şirketlerden mal ve hizmet satın almasını engelleyecek. Şirket yetkilileri, Rus bankaları tarafından verilen Mastercard ve Visa kartların ülke içinde çalışmaya devam edebileceğini, çünkü işlemlerin yerel bir işlemci tarafından yapıldığını söyledi.

Mastercard’dan yapılan açıklamada mevcut çatışmanın benzeri görülmemiş yapısı ve belirsiz ekonomik ortam dikkate alınarak Rusya’daki ağ hizmetlerinin askıya alınmasına karar verildiği belirtildi. Visa’nın Üst Yöneticisi Al Kelly ise, Rusya’nın Ukrayna’yı sebepsiz yere işgal etmesinin ve kabul edilemez olayların ardından harekete geçmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Her iki firma geçtiğimiz hafta Rus bankalarını engelleme kararı almıştı. Ödeme firmalarının bu kararı almalarından kısa süre önce, PayPal da Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldığını duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu