Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Malezya’nın İhracatı Kasım’da Yüzde 4,3 Artışla Beklentileri Aştı

Malezya’nın ticaret fazlası Kasım ayında koronavirüs salgını sırasında ithalat düşüp ihracat artarken 16,8 milyar ringgite yükseldi. Detaylar aşağıda;
Malezya’nın İhracatı Kasım’da Yüzde 4,3 Artışla Beklentileri Aştı

Ticaret verilerini açıklayan Malezya, Covid-19 felaketine rağmen Kasım ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre %4,3 artarak 84,4 milyar Malezya ringgiti seviyesine tutar ulaştığını bildirdi. Bir önceki ayda yüzde 0,2 artış olurken Kasım artışı yüzde 3,9’luk piyasa beklentilerinin de üzerine çıktı.

İmalat ürünleri (yüzde 8,1), tarım ürünleri (yüzde 6,0), özellikle palm yağı ve palm yağına dayalı tarım ürünleri (yüzde 12,1) ihracatında artış olurken madencilik sektörlerinde düşüş (yüzde eksi 34,6) yaşandı.

Başlıca ticaret ortakları arasında ABD’ye ihracat (yüzde 24,6) artarken, Çin (yüzde 13,2) ve Singapur’a (yüzde 15,4) yükseldi.
Malezya İhracat Kasım
Kaynak: Department of Statistics, Malaysia

Buna karşılık ASEAN ülkelerine ihracat yüzde 2 düştü. Baş İstatistikçi Mohd Uzir Mahidin; Kasım 2020’deki dış ticaret istatistiklerinin, ihracattaki büyümenin, toplam ihracatın %18,1’i veya 15,4 milyar ringgite genişleyen yeniden ihracatlardan kaynaklandığını söyledi. 69,1 milyar ringgit değerindeki yurt içi ihracatın Kasım 2019’a göre %1,7 büyüdüğünü de sözlerine ekledi. Ancak Uzir, 67,6 milyar ringgit olan ithalatın %9’luk negatif büyüme kaydetmeye devam ettiğini de bildirdi.

İthalatın Kasım’da Mart’tan bu yana art arda dokuzuncu kez düştüğünü belirterek bunun 16,8 milyar Malezya ringgiti ile daha yüksek ticaret fazlasıyla sonuçlandığını dile getirdi.
Malezya İthalat Kasım
Kaynak: Department of Statistics, Malaysia

Pandeminin neden olduğu zorlu küresel ekonomik koşullar nedeniyle, Malezya’nın Kasım 2020’deki toplam ticaretinin geçen yıl Kasım ayındaki 155,2 milyar ringgitten %2,0 düşüşle 152,0 milyar ringgite gerilediğini söyledi. İthalattaki yüzde 9’luk düşüş, koronavirüsü kontrol altına almaya yönelik halk sağlığı önlemlerinin talebi baskılamasından kaynaklandı.

Sermaye ve ara malı girişleri sırasıyla yüzde 26,5 ve yüzde 10,6 düştü. Tüketim malı ithalatı ise yüzde 7,2 azaldı. Ülkelere göre, Singapur ve ABD’den gelenler sırasıyla yüzde 25,8 ve yüzde 11,1 düşerken Çin’den gelenler ise yüzde 4,5 geriledi.

ASEAN ülkelerinden ithalat da yüzde 13,9 azaldı. Ticaret fazlası Kasım’da 16,8 milyar ringgite çıkarken bu bir yıl önceki 6,6 milyar ringgitten yükseldi. Kasım ayı ticaret fazlası 12,7 milyar ringgit olan piyasa beklentisinin üzerinde geldi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum