Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya GSYİH’si için Düşüş Tahmini %6’dan %5’e Çekildi

İlk çeyrekte son 11 yılın en düşük büyüme hızını kaydeden Malezya ekonomisi için nispeten iyimser tahminler geldi. İki farklı kurumdan gelen haberin detayları şu şekilde;
Malezya GSYİH’si için Düşüş Tahmini %6’dan %5’e Çekildi
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte pandemi nedeniyle 2009’un üçüncü çeyreğinden bu yana en düşük büyüme hızını kaydeden Malezya için GSYİH ve cari hesap üzerine tahminler geldi.

Bir tanesi Hong Leong Investment Bank (HLIB) Research tarafından açıklanan yeni GSYİH tahminiyken, diğeri S&P Global Ratings’in cari hesap fazlası öngörüsü oldu.

The Edge tarafından paylaşılan habere göre HLIB Research, Malezya için 2020 GSYİH tahminini yüzde 6 daralmadan yüzde 5 daralmaya revize etti. Ancak 2020’nin ikinci yarısında politika faiz oranında başka bir 25 baz puanlık indirim beklentisini korudu.

HLIB hafif yukarı yönlü GSYİH revizyonunun, beklenenden daha erken yurtiçi yeniden açılmayı ve Covid-19’un etkisini yumuşatmak için bazı hükümet desteklerini dikkate aldığını söyledi.
Malezya GSYİH Düşüş
Kaynak: Trading Economics

İkinci çeyrekte GSYİH’nin yüzde 12 ila yüzde 15 arasında düşmesini bekleyen HLIB, ikinci yarıda ortalama yüzde 4,2 ile daha sığı bir daralma gerçekleşeceğini ve tüm yılı yüzde 5’le tamamlayacağını öngördü.

Olumsuz temel enflasyona rağmen, aylık bazda fiyat düşüşleri kaydeden tüketici kalemlerinin payının yüzde 29,5 olduğunu, bunun da deflasyonun geniş kapsamlı olmadığını gösterdiğini belirtti. Aynı zamanda enflasyon tahminini de yüzde 0,5’ten yüzde eksi 0,5’e düşürdü.

Diğer taraftan S&P Global Ratings, Malezya’nın cari hesap fazlasının gelecek yıl yüzde üçe kadar iyileşmesi gerektiğini söyledi.

New Street Times’ın haberine göre S&P Global Ratings, bunun öncesinde fazlalığın bu yıl GSYİH’nin yüzde 1’i ila 2’si aralığında gerilemesinin beklendiğini dile getirdi. S&P Global’den Andrew Wood, bunun nedenini düşük petrol, gaz ve palm yağı fiyatları olarak açıkladı.

Wood, Malezya’nın uzun süredir mali açık verdiğini ancak ekonomisinin dış hesap fazlası tarafından desteklendiğini dile getirdi.

“Fakat fazla yıllar içinde yavaş yavaş düştü ve 2014 ve 2015 yılındaki emtia fiyatlarındaki düşüş nedeniyle bir miktar düzeltme yapıldı. Son beş yılda, Malezya’nın hesap fazlası, GSYİH’nin yüzde 2’si ila yüzde 4’ünü oluşturuyordu.”

Derecelendirme kuruluşu petrol fiyatlarının birkaç yıl içinde toparlanmasını beklerken bunun büyük olasılıkla Malezya’nın ticaret hacminde kademeli bir toparlanmaya yol açacağını öngördü. Dolayısıyla fazlalığın gelecek yıl GSYİH’nin yüzde 2’sinin üzerine çıkmasını, belki de yüzde 3’e yaklaşmasını tahmin ettiklerini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu