Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya’nın Ekonomik Büyüme Hızı 3. Çeyrekte Ticaret Aksamalarıyla Yavaşladı

Malezya'nın ekonomik büyüme hızı üçüncü çeyrekte, ticaret aksamaları nedeniyle yavaşladı. Detaylar aşağıda;
Malezya’nın Ekonomik Büyüme Hızı 3. Çeyrekte Ticaret Aksamalarıyla Yavaşladı
Yorum

Malezya ekonomisi, ihracat ve madencilikteki keskin düşüşün etkisiyle üçüncü çeyrekte bir yılın en zayıf hızında büyüdü ve gerileme merkez bankasından başka bir politika teşviği için beklentileri artırdı.

Malezya Merkez Bankası Cuma günkü açıklamasında, Temmuz-Eylül dönemindeki GSYİH’nin yüzde 4.4 oranında arttığını bildirdi. Hız beklentileriyle uyumlu gerçekleşse de önceki çeyreğin yüzde 4.9’luk artışından düşük geldi.

Güneydoğu Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisinde büyüme, üçüncü çeyrekte özellikle madencilik olmak üzere tüm sektörlerde yavaşladı.

Malezya Ekonomisi 3. Çeyrekte Yüzde 4.4 Büyümeye Geriledi Veriler Nisan Haziran döneminde yüzde 2.9 artan madencilikteki büyümenin, yüzde 4.3 oranında daraldığını gösterdi. Malezya Merkez Bankası Başkanı Nor Shamsiah Mohd Yunus, büyümenin 2019 yılının son çeyreğinde madencilik ve inşaat faaliyetlerine yeniden başlanması ve esnek özel sektör harcamalarıyla toparlanmasının beklendiğini söyledi.

Gazetecilere konuşan yönetici, önceden belirlenmiş bir rotada olmadıklarını vurgulayarak; “Dış gelişmeleri ve bunun büyüme ve enflasyon görünümümüzü nasıl etkilediğini izlemeye devam ediyoruz. Ve biz her zaman verilere bağlı olacağız.” dedi.

Malezya Merkez Bankası son politika oranı indirimini Mayıs ayında, yavaşlayan küresel talep ve artan ABD-Çin gerilimleri endişeleri arasında büyümeyi desteklemek için gerçekleştirmişti.

Malezya Merkez Bankası Başkanı 4. Çeyrek Pozitif Büyüme Öngördü Öte yandan üçüncü çeyrekte ihracat, elektronik gönderiler ve emtialar için zayıf talep ortasında yüzde 1.9 oranında daraldı. Önceki üç ayda ise daralma yüzde 0.4 olmuştu. Yerel talep de azalırken Nor Shamsiah talebin sağlam kaldığını ve BNM’nin uzun vadeli ortalama projeksiyonuna paralel olarak bir normalleşmeyi yansıttığını savundu.

“Global olarak meydana gelen gelişmelere karşı bağışık değiliz çünkü açık bir ekonomiyiz, ancak ihracatımızın çeşitlendirilmiş doğası dış rüzgarlara karşı bir miktar tampon sağlıyor” dedi.

Ayriyeten dördüncü çeyrekte büyümenin pozitif kalmasını beklediklerini dile getirerek Malezya Merkez Bankası’nın yüzde 4.3 ila yüzde 4.8’lik yıllık tahminine bağlı kaldı. Ancak Continuum Economics’ten bir ekonomist, geniş yavaşlamanın Malezya’nın 2019’un ilk yarısındaki üstün performansın tekrarlanmayacağına işaret ettiğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu