Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya Ekonomisi 3Ç20’de Üretim İvmesiyle Güçlü Toparlanabilir

Malezya ekonomisinin üçüncü çeyrekte güçlü bir toparlanma kaydetmesi bekleniyor. Detaylar aşağıda;
Malezya Ekonomisi 3Ç20’de Üretim İvmesiyle Güçlü Toparlanabilir
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde diğer pek çok ekonomiyle benzer şekilde rekor düşüş kaydeden Malezya, üçüncü çeyrekte güçlü bir toparlanmaya ilerliyor. En azından RHB Investment Bank Berhad uzmanlarının görüşü bu yönde.

The Edge tarafından paylaşılan habere göre RHB, üretim büyümesinin ivmesi olduğu gibi kalırsa veya iyileşirse Malezya gayri safi yurt içi hasılasının yılın üçüncü çeyreğinde güçlü bir şekilde toparlanabileceğini söyledi.

RHB ekonomisti Ahmad Nazmi Idrus, Malezya’nın Sanayi Üretim Endeksi’nin (IPI) Temmuz’da yıllık bazda yüzde 1,2 arttığı, bunun koronavirüse yönelik Hareket Kontrol Düzeni’nin (MCO) yürürlüğe girmesinin ardından üretimdeki ilk pozitif büyüme olduğunu belirtti.

Temmuz ayı Sanayi Üretim Endeksi iyileşmesinin çoğunun madencilik üretimindeki güçlü toparlanmadan kaynaklandığını söyledi.
Malezya 2Ç20
Kaynak: BNM

RHB ekonomisti, iyimserliğini şu sözlerle ifade etti:

“İhracata yönelik sektörler, yurt içi odaklı sektörlerin daha güçlü performansının aksine büyümeyi aşağı çekiyor. Üretimdeki ivme olduğu gibi kalırsa veya iyileşirse, üçüncü çeyrek GSYİH büyümesinin ikinci çeyrekte görülen yüzde 17,1 daralmadan güçlü bir şekilde toparlanmasını bekleyebiliriz. Genel olarak GSYİH büyüme tahminimizi 2020 için yıllık bazda yüzde 4 küçülme seviyesinde tutuyoruz.”

Sonuçta 2Ç20’de yüzde 17,1’le 1998’in dördüncü çeyreğinden bu yana en kötü daralmasını kaydetmesi üzerine gelen yorum umutları artırdı.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde ekonomi için görüşlerini bildiren Dr. Irwan Shah Zainal Abidin de Malezya’da V şeklinde toparlanmanın başladığını söylemişti. Malezya’nın 2Ç20 verilerine atıfta bulunarak ekonominin dibe vurmuş gibi göründüğünü ve şimdi “V” nin son şeklini yapmak için yukarı çıkma yolunda ilerlediğini belirtmişti.

Ayrıca en kötüsünün bitmiş olduğu yönünde yorum yapmasını sağlayan olumlu ekonomik verilerin hükümetin başlattığı ekonomik teşvik paketlerine bağlı olduğunu savunmuştu.

Bu arada ülkedeki koronavirüs tablosuna bakıldığında şimdiye kadar toplam 9915 vaka ve 128 ölüm bilançosu olduğu görülüyor. Son günlerdeki artış ise endişeleri artırıyor. 11 Eylül’de 182’ye ani sıçrama yapan yeni günlük vakalar 12 Eylül’de 58’e ve 13 Eylül’de 47’ye gerilemiş.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu