Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Malezya Ekonomisi için 2021’de %5,1’lik Büyüme Tahmin Edildi

Üçüncü çeyrekte daralmaya devam eden Malezya ekonomisinin 2021'de yüzde 5,1'lik GSYİH büyümesi kaydedeceği tahmin edildi. Detaylar aşağıda;
Malezya Ekonomisi için 2021’de %5,1’lik Büyüme Tahmin Edildi

Malezya da dahil olmak üzere küresel ekonomiyi durgunluğa iten olaylı bir 2020’nin ardından, ekonominin geri dönmesiyle bu yıl sonraki etkilerin sığ olması bekleniyor.

Maybank Investment Bank Bhd (Maybank IB) Baş Ekonomisti Suhaimi İlias da yaptığı son açıklamada Malezya’nın bu yıl gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) yüzde 5,1’lik büyüme kaydetmesinin beklendiğini söyledi. Rakam, 2020’deki tahmini yüzde 5,4 daralmayla kıyaslandı.

Aralık ayında da ekonomistler, beklenti üstü ihracat verisine atıfla Malezya için 2020 ve 2021 GSYİH büyüme tahminlerini sırasıyla %-5,5 ve %6 olarak sürdürmüştü.
Malezya GSYİH 3Ç20
Kaynak: BNM

The Star’ın haberine göre Ekonomist Suhaimi İlias da 2021’e ilişkin iyimser görünüme rağmen bugünkü basın açıklamasında şöyle dedi: “Ancak vakalarda artışa neden olan COVID-19’un üçüncü dalgası, özellikle sınırların yeniden açılması açısından olumsuz bir faktör olmaya devam edecek. Singapur ve Hong Kong’un seyahat balonlarını açma planlarının bu nedenle askıya alındığını gördük.”

Ayrıca istihdam cephesinde, bazı insanlar işgücüne geri dönmüş olsa bile bunun değişken kalacağını söyledi. Asıl endişelerininse işgücü piyasasında bir sorun olacak eksik istihdamla ilgili olduğunu ekledi.

Bu arada, daha yumuşak bir ABD piyasası görünümünün yanı sıra ABD-Çin ticaret gerginliği de dahil olmak üzere diğer gelişmelerle ringgitin 3,90 ABD doları seviyesine ulaşacağını öngördü.
Malezya Covid Durumu
Kaynak: Trading Economics

Ham palm yağına (CPO) gelince, fiyatın ton başına ortalama 2.500 Malezya ringgiti civarında olacağını, küresel gösterge Brent ham petrolünün varil başına 45,50 ABD Doları seviyesinde işlem yapmasının beklendiğini bildirdi. Suhaimi, doğrudan yabancı yatırımları (DYY) ülkeye çekme açısından, bunun iş yapmanın maliyeti, siyasi istikrar ve politika çıkıntısı gibi çeşitli faktörlere bağlı olacağını söyledi.

“Yatırım teşviki konusunda net bir politikamız olmalı. 12. Malezya Planı’nın Mart ayına ertelenmesi ile yatırımcılar, politika açısından daha fazla netlik beklerken, bekle ve gör tutumu benimseyecek. Gördüğümüz gibi, Bütçe 2021, yüksek değerli DYY için teşviklere sahip.” dedi.

Maybank Kim Eng’DEN Anand Pathmakanthan, hisse senetleri konusunda şirketin gsöterge endeks FTSE Bursa Malaysia KLCI’nın 2021 sonuna kadar 1,830’a ulaşacağını öngördüğünü söyledi.
FTSE Bursa Malaysia KLCI Salı Performans
Kaynak: Trading Economics

“2021 oldukça iyi görünüyor, çünkü 2020’deki yüzde 11’lik bir daralmadan sonra yıllık bazda kazanç artışında yaklaşık yüzde 45’lik keskin bir iyileşme görüyoruz. Bu, oldukça iyi gitmeye devam edecek eldiven ve oyun, finans, plantasyon, petrol, gaz, ham pal yağı gibi belirli sektörler tarafından desteklenecek” dedi.

İlaveten hükümetin mali teşvikinin, ekonomiyi 2021’de GSYİH büyüme hedefine ulaşmaya teşvik edeceğini aktardı. Teşvik paketinin, bir bütün olarak ekonominin ve daha özel olarak inşaat gibi sektörlerin kazanç görünümüne yardım edeceğini ekledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum