Yatırım yapmaya başla!

Macron “Ekonomik Felaket” Olarak Yorumlanan Protestolarla İlgili Konuşacak!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bugün sarı yelekliler ile ilgili açıklama yapması beklenirken göstericiler bunun için artık çok geç olduğunu söylüyor. Detaylar aşağıda;
Macron “Ekonomik Felaket” Olarak Yorumlanan Protestolarla İlgili Konuşacak!

Fransa’da 17 Kasım’da akaryakıt vergisi zammı nedeniyle başlayıp sonrasında çığ gibi büyüyen gösterilerin, hükümete ve Macron’a karşı protestolara dönüştüğü biliniyor. Keza gösterileri durdurmak için akaryakıt zammını askıya alma kararı alınsa da bu önlem Fransız halkını sakinleştirmeye yetmedi.

Eylemler tüm şiddetiyle devam ederken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un protestoları yatıştırma amacıyla bu akşam Elize Sarayı’ndan halka sesleneceği öğrenildi. Sonuçta, ülke çapında tahribat yaratan protestolarla Macron’un koltuğu iyiden iyiye sallanmaya başladı ve gösteriler şimdiden ülke ekonomisinde dev zararlar yarattı.

Akaryakıt vergisiyle başlayan gösteriler hızla Macron liderliğindeki hoşnutsuzluğa, artan yaşam maliyetlerine, işçi sınıfının ihmaline vb. konulara karşı devasa bir eyleme dönüştü.

Macron Sarı Yelekliler Protestolarla İlgili Konuşacak!İşte bu noktada alınan bilgilere göre Macron’un akşam saatlerinde protestolara yönelik yanıt vereceği söylendi. Ve Macron’un reformlarına karşı oluşan olumsuz kamu duyarlılığına karşı bu akşam yeni ekonomik önlemler açıklayabileceği öne sürüldü. Fakat bunun ötesinde, Macron’un açıklamasının ne içereceği ya da göstericileri yatıştırmaya yeterli olup olmayacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

Öte yandan gelişmeyle ilgili konuşan bir sarı yelekliler sözcüsü Thierry Paul Valette, Macron’un duyurusunun çok yetersiz ve çok geç kalacağını aktardı.

Macron Sarı Yeleklilere Konuşacak ama Bunun İçin Çok Geç Gösterici düşüncesini şöyle ifade etti: “Macron cevap sağlamalı. Geç kalıyorlar, maalesef geç kalıyorlar ve gerçek şu ki başkan bu önlemleri sunarken bazı sarı yelekler memnun olarak evlerine dönecekler ama şu anda cumhurbaşkanını istifa etmesini isteyen pek çok insan var. Çok geç oldu, oyun kuruldu ve bu insanlar sokaklarda kalacaklar. ”

Neticede hükümetin akaryakıt vergisini 6 aylığına ertelemesi, hatta sonrasında daha ileriye giderek zammı 2019 bütçesinden tamamen kaldırması göstericileri durdurmamıştı.

Fransa Ekonomi Bakanı Protestoları Ekonomik Bir Felaket Olarak Yorumladı Cumartesi günü gösterilerin dördüncü hafta sonu olmuş, Fransa çevresinde yaklaşık 125 bin kişi protestoya katılmıştı. Yalnızca Paris’te 10 bin göstericinin olduğuna inanılıyordu. İçişleri Bakanlığı Cumartesi günü attığı bir tweette 1000’den fazla kişinin gözaltına alındığını ve 39 polis dahil 264 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Tüm bunların yanında hükümet protestoların sonucu olarak daha yavaş büyüme konusunda uyarı yapmış ve Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, gösterilerin euro bölgesinin ikinci büyük ekonomisi için bir felaket olduğunu söylemişti. Protestoların şirketler ve ekonomi için bir felaket olduğunu vurgulan Fransa Ekonomi Bakanı, bugün attığı bir tweette de mevcut protestoların çeyreklik ekonomik büyümenin yüzde 0.1 puanına mal olacağını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum