Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa Cumhurbaşkanı Macron G7 Zirvesi Öncesinde Kritik Noktalara Değindi!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kritik G7 Zirvesi'nden önce canlı yayında bazı açıklamalar yaptı. Burada pek çok önemli konuya ışık tuttu.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron G7 Zirvesi Öncesinde Kritik Noktalara Değindi!
Yorum

7 önemli ülkeyi buluşturacak olan G7 Zirvesi’nin başlamasına saatler kala, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk’tan söz konusu zirveye Rusya’nın yeniden alınmaması konusunda bir tavsiye gelmişti. Ülkeyi gruptan çıkaran sebeplerin hala geçerliliğini koruduğunu savunan Tusk, bu konuda Trump ile zıt bir görüşe sahipti.

Bilindiği gibi yarın başlayacak olan zirve Fransa’nın Biarritz kentinde gerçekleştirilecek. Ülkenin Başbakanı Emmanuel Macron’dan bu kritik zirve öncesinde canlı yayında bazı açıklamalar geldi.

Macron, zirve öncesinde Fransızlara hitap ettiği konuşmasında ticaret savaşı ile küresel ekonomik durumu ele aldı.

Macron Fransızlara Hitap EttiMacron, İran’ın ilerleyen zamanlarda bir nükleer silaha sahip olmasının kendilerini etkileyeceğini, bunun yanında Orta Doğu’nun karışmasının da aynı öneme sahip olacağını bildirdi. Libya’daki sorunların çözülmesi gerektiğini ifade eden Macron, sorunun çözülmemesi halinde topluca Akdeniz’deki göçe mahkum kalınacağının uyarısını yaptı.

Açıklamasının asıl amacının G7 Zirvesi’ne dair bilgilendirme yapmak olduğu bilinen Macron, bu görüşmenin oldukça önemli olduğunu ve katılım gösteren ülkelerin birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi. Bunun yanında dünyada güvenlik ve istikrarın sağlanması için Fransızların kendilerinden bir beklenti içinde olduğunu dile getirdi.

G7’de Lübnan, İran, Suriye ve Ukrayna’daki problemlerin inceleneceğini belirten Macron, bu doğrultuda gereken anlaşmalara varılmasını temenni etti.

Gereken Anlaşmalara Varılmasını Temenni EttiSöz konusu zirveye ilişkin ipuçları vermeyi sürdüren Fransa Cumhurbaşkanı dünya ekonomisinin de burada ele alınacağına sinyal verdi. Ticaret savaşının herkes için kötü olduğunu, bunun engellenmesi gerektiğini belirtti.

Macron ayrıca “eşitsizlikle mücadele” olarak belirlenen ana tema nedeniyle G7 bünyesinde bulunmayan ülkelerin de oraya davet edildiğini açıkladı.

Macron, dünyada daha adaletli bir ekonomi için çabalayacaklarını aktarırken iklimsel problemler için de gerekenin yapılacağını söyledi. Bu kapsamda tekstil sektörünü temsilcilerinin katkı sağlayacağını bildirdi.

Amazon Bölgesi’nde meydana gelen yangınlardan üzüntü duyduğunu ve bu durumun herkesi ilgilendirdiğini söyleyen Macron, oranın tüm insanlık için ortak bir değere sahip olduğunu savundu.

Amazon Bölgesindeki YangınlarOrman yangınları konusunda Brezilya’ya destek olacaklarını belirten Macron, G7’ye karşı olan bir grup insanı da daha sakin bir tutum izlemeye davet etti. Diğer yandan zirveye karşı olan grupların Biarritz’e yaklaşık 20 kilometelik uzaklıktaki Urrugne’deki dünkü eylemi esnasında olay çıkmıştı.

Zirve için alınan sıkı güvenlik önlemlerine rağmen, blokaj eylemi sırasında meydana gelen bu olayda protestocular ile polis çatıştı. Ardından 17 eylemci gözaltına alındı ve 4 polis de hafif yaralandı. Gelişmeler bu şekildeyken, Pazartesi günü bitecek zirvedeki her bir detay yakından takip edilecek.

Tüm bunlarla birlikte 45.’si gerçekleştirilecek olan yarınki G7 Zirvesi şimdiye kadar yapılanlar arasında en fazla kritik öneme sahip olanı. Buna ev sahipliği yapmaya hazırlanan Macron, dünyadaki büyük problemlerin çözülmesi için herkesi birlikte hareket etmeye çağırdı.

Ayrıca Macron, zirveye katılan ülkeler arasında büyük oranda fikir ayrılıkları olduğunu savundu. Bu sebepten de anlayış ve işbirliği sınırları içerisinde ortak nokta bulmaya çalışmanın her zamankinden daha önemli olduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu