Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Macaristan ile Taşımacılık Kotasının Kaldırılabileceği Gündeme Geldi

Mustafa Varank, Macaristan ile taşımacılıkta kullanılan geçiş kotalarına değinerek bunun tekrar gündeme getirilmesinin planlandığını açıkladı. İşte detaylar;
Macaristan ile Taşımacılık Kotasının Kaldırılabileceği Gündeme Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Budapeşte’de düzenlenen Macaristan-Türkiye İş Konseyi Toplantısı’na katıldı. Burada Türk ve Macar iş adamlarıyla buluşma fırsatı yakalayan Varank, Türkiye’nin gerek siyasi gerek ekonomik yönden en önemli ortaklarından birinin Avrupa olduğunu belirtti.

Macaristan ile taşımacılıkta kullanılan geçiş kota sorununa da özellikle değinen Varank, yaşanan problemin ortadan kalkması için tüm girişimlerin sürdürüldüğünü açıkladı. “Bizler taşımacılıkta uygulanan kotaların verdiği diğer kısıtlamaların artık tarife dışı engel niteliğine büründüğünü görüyoruz. Böyle olmamasını istiyoruz. Türk araçlarının geçişinin engellerle kısıtlanması, Türkiye’de üretilen sanayi ürünlerinin AB ülkelerine ihracatını daha pahalı hale getirmekte.” diyerek bu maliyetlerin doğal olarak üretici ve tüketicilere yansıdığını ifade etti.

Geçiş kotalarının kaldırılmasının sadece Türk üreticisinin ürünlerini AB pazarına ulaştırılmasını kolaylaştırmayıp bununla birlikte Avrupalı tüketicilerin de daha fazla ve çeşitli ürüne daha kolay ve ucuz bir şekilde ulaşmasını sağlayacağı açıklandı.

Geçiş Kotalarının Kaldırılması Sadece Türk Üreticisinin Ürünlerinin AB Pazarına Ulaştırılmasını KolaylaştırmayacakVarank yaptığı açıklamada bu konunun yeniden gündeme getirileceğini belirtirken, ülkemizin Macaristan’a gerçekleştirdiği ihracatın 2018 yılında bir önceki yıla göre %6,6 artışla 1,1 milyar dolara çıktığına vurgu yaptı. Bununla birlikte Macaristan’dan yapılan ithalatın ise %7,8’lik düşüş kaydettiği ve 1,39 milyar dolar olarak gerçekleştiği öğrenildi.

Bunlara ek olarak Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ortaya koyulan “iki ülke arasındaki ticaret hacminin 6 milyar dolara çıkarılması” hedefine kısa bir süre içinde ulaşılabileceğini kaydetti. Bununla ilgili düşüncelerini ”İki ülkenin sahip olduğu ekonomik potansiyele bakınca, önümüzdeki dönemde ikili ticaretimizde arzu edilen seviyeleri rahatlıkla yakalayabileceğimize inanıyorum.” diyerek aktarırken umutlu olduğunu ifade etti.

Katıldığı toplantıda Macar iş adamlarına Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda çağrı yapan Varank, Türkiye’nin Macaristan’daki doğrudan yatırım miktarının 59 milyon dolar seviyelerinde olduğunu, bunun yanında Macaristan’ın ise Türkiye’deki yatırımlarının 29 milyon dolar civarında olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu