Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Macaristan GSYİH’si %13,6 Düşerek En Kötüsünü Geride Bıraktı

2Ç20 GSYİH verilerini güncelleyen Macaristan için yüzde 13,6’lık düşüşün iyi yanı, en kötüsünün geride kalmış olması. Detaylar aşağıda;
Macaristan GSYİH’si %13,6 Düşerek En Kötüsünü Geride Bıraktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Macaristan İstatistik Ofisi (KSH), 2Ç20’de GSYİH artış tahminini bir önceki yıla göre %-13,6 olarak değiştirmeden bıraktı.

Koronavirüs salgınının neden olduğu olağanüstü durum, ekonominin çoğu kesiminin performansı üzerinde dezavantajlı bir etki yaratırken mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış ve mutabık kılınan verilere göre ekonominin performansı bir önceki yılın aynı dönemine göre %13,5 ve bir önceki çeyreğe göre %14,5 oranında azaldı.

Ham verilere göre yılın ilk yarısında ekonomik performans yüzde 6,1 azaldı.

Sanayinin performansı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,1 küçülürken inşaatın katma değeri yüzde 13,2 düştü.
Macaristan GSYİH Düşüşü
Kaynak: KSH

Tarımın performansı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,1 azaldı. Hizmetlerin brüt katma değeri toplamda %12,2 azaldı. En yüksek düşüşler sanat, eğlence ve diğer hizmetler ile ulaşım ve depolamada gerçekleşti.

Finans ve sigorta faaliyetlerinin performansı yüzde 3,4 arttı. Kamu yönetimi, eğitim ve sağlığın toplam katma değeri yüzde 13,0 azaldı. 2020 yılının 2. çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasıladaki %13,6’lık düşüşe hizmetler 6,8 puan, sanayi 4,3 puan ve inşaat 0,7 puan katkı sağladı.

Hizmetler kapsamındaki düşüşe en önemli katkı ise 1,9 yüzde puan ile kamu yönetimi, eğitim ve sağlık alanında görüldü.

İkinci çeyrek GSYİH verileri üzerine görüş bildiren ING Macaristan Baş Ekonomisti Peter Virovacz, rakamların en iyi kısmını “en kötüsü sonunda geride kaldı” diyerek açıkladı.
Macaristan GSYİH Düşüşü Katkı Sektörler
Kaynak: KSH

Raporun ayrıntılarının, endüstrinin Covid krizine en çok maruz kalan sektör olduğunu gösterdiğini belirten ekonomist, ikinci çeyrekte sadece ilaç endüstrisinin büyüyebildiğini dile getirdi. İnşaat katma değeri yıllık bazda yüzde 13,2 düşüşünün iki etkinin karışımı olduğunu aktardı. İlkini Covid, ikincisini ise azalan altyapı ve endüstriyel projeler ile birlikte yüksek taban olarak açıkladı.

Sonuç olarak, ayrıntıların hizmetlerin fırtınayı oldukça iyi atlattığını ve geri tepme potansiyelinin güçlü olduğunu gösterdiğini savundu.

“Üretimin yeniden başlaması nedeniyle sanayi güçlü bir mekanik toparlanma gösterecek. Sorunlardan bazıları yapısal olduğundan ve Covid ile ilgili olmadığından, yalnızca inşaat ve tarımın orta düzeyde gelişme göstermesi bekleniyor.” dedi. Ekonomiste göre asıl soru dayanıklılıkken Macar ekonomisinin 2020’in ilk yarısında durgunluk içinde olduğunu hatırlattı.

“Son olarak, sadece çöküşün boyutunu değil, arkasındaki ana etkenleri de biliyoruz. Tüm bunların en iyi kısmı? En kötüsü nihayet geride kaldı ve artık iyileşmeye odaklanabiliriz.”

İyimser yorumuna rağmen 2020’nin ikinci yarısında ekonomik faaliyetle ilgili çok fazla belirsizlik olduğun belirten ekonomist şu ifadeleri kullandı:

“Ancak kesin olan bir şey var: İkinci çeyrekte tarihteki en kötü çöküşün ardından, Macaristan üçüncü çeyrekte şimdiye kadarki en güçlü (mekanik) toparlanmaya doğru gidiyor. Şimdilik 2020’de GSYİH’de %5,5’lik bir düşüş ve ardından 2021’de %4,9’luk bir toparlanma tahminimizi sürdürüyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu