Yatırım yapmaya başla!

Lotus 70. Yıl Kutlamaları için Zor Bir Arama Kurtarma Operasyonu Başlatıyor!

Lotus, kurucu Colin Chapman'ın Londra Üniversitesinde imal ettiği ilk model Mark I'in peşine düştü!
Lotus 70. Yıl Kutlamaları için Zor Bir Arama Kurtarma Operasyonu Başlatıyor!

Ünlü İngiliz spor araba üreticisi marka tarihi için çok önemli olan bir işe soyunmuş. Kısaca sizlere İngiliz firma nasıl ve nerede kurulmuş ondan bahsedelim. Lotus’un kuruluş tarihi 1952 olarak geçse de Austin araç şasileri üzerinde hayata getirilişi 1948 yılında gerçekleştirilmiş. Şirket, Colin Chapman ve Colin Dare adında iki arkadaş tarafından kurulmuş. Lotus Şirketler Grubu, bir ahırda faaliyetlerine başlamış ve 1958 yılında bazı anlaşmazlıklardan dolayı ayrılıklar yaşanmış.

1971’de yeniden Lotus Racing Limited olarak gelen marka, yarışlar için özel araçlarını üretmiş. Mark I olan ilk Lotus aracı 1948 yılında Londra Üniversitesinde imal edilmiş. İşte şirket şu anda 70. yıl doğum günü pastasını, ilk modeli Mark I’in olmasını istemiş…

70 Yıl Önce Üretilen İlk Lotus’un Bulunması Biraz Zor Olabilir!

70 Yıl Önce Üretilen İlk Lotus'un Bulunması Biraz Zor Olabilir!Herkesin merak ettiği bir şeyde bir markanın ilk modeli neden saklanmaz! Colin Chapman o zamanlar bu kadar ünlü bir otomobil markası haline geleceğini kestirememiş. O yıllarda Motor Sport dergisinde tanıtımı yapılıp resimlerinin koyulması ardından 177 dolar karşılığında satılmış. Ancak şundan eminiz ki alıcı kesinlikle ne kadar değerli bir şey aldığını bilmiyordu.

İngiliz şirket uzun bir süredir bu arabanın peşine düşmüş. Satışı yapılan kişi dahi bulunamamış. İngiltere’nin kuzeyinde olduğu haberi gelmiş ancak yine bir sonuş çıkmamış.

Lotus’un son planı Mark I’in ülke dışına çıkarılmış olmasına karşı yeni bir arama metodu geliştirmek.

Chapman’in Oğlu Bu İşle Bizzat İlgileniyor!

Chapman'in Oğlu Bu İşle Bizzat İlgileniyor!Lotus son yıllarda sanki biraz nostaljik takılıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Elise modelinin isim babasını bulmuş ve ilk modelle fotoğrafları yayınlanmıştı. Mark I operasyonun başında olan Colin’in oğlu Clive Chapman, “Mark I, Lotus’un kutsal tanrısıdır.” dedi.

İlginizi Çekebilir :

Lotus 100.000’ninci aracı Evora GT410 Sport’u “Jim Clark” Adına Banttan İndirdi!

Demek istenen; Lotus bugünlere geldiyse baba Chapman’in ilk aracı üzerine düşündüğü teoriler sayesinde olduğu vurgulanmış. Zor bir durum ve satın alan kişi dahi bulunamamış. Herkes OX 9292 kodlu aracın Lotus için ne kadar önemli olduğunu bilemeyeceği için hurdalığa da ayrılmış olma ihtimali var. Bakalım İngiliz marka ilk otomobilini bulabilecek mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum