Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Londralı Taksicilerin Toplu Davası Uber’in Başını Fena Ağrıtacak!

Uber’in en sıkı karşıtları listesinde ilk sıralarda yer alan Londralı taksi şoförleri, ABD’li girişime karşı harekete geçti. Detaylar şöyle;
Londralı Taksicilerin Toplu Davası Uber’in Başını Fena Ağrıtacak!
Yorum

Londra’da yasaklanan Uber’in şehirde yeniden faaliyet gösterebilmesi için verilen 15 aylık lisansa şiddetle karşı çıkan taksi şoförleri ABD’li girişime karşı birleşti. Geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz Londralı taksiciler Uber’e karşı milyar dolarlık davaya hazırlanıyor yönündeki iddialar doğrulandı ve popüler şirkete karşı yasal işlem için start verildi.

Hukuk bürosu Mishcon de Reya’nın Londralı taksi sürücüleri adına toplu dava açmaya hazırlandığı ve davacı sayısının gittikçe çoğaldığı dile getirildi. Ve 500 milyon sterlin ya da 650 milyon dolar olarak belirtilen davanın Uber CEO’su Dara Khosrowshahi’nin başını epey ağrıtacağı söylendi.

Tek başına 11 bin üyesi olan Licensed Taxi Drivers Association’un Uber’in 2012’den bu yana yasadışı olarak faaliyet gösterdiğini savunduğu bildirildi.

Londralı Taksi Sürücüleri Uber'e Karşı Birleşti Ayrıca Uber’in o zamandan beri lisanslı taksi ticaretine zarar vermeye devam ettiğinin üzeri çizildi. Uber’e karşı 13 ticaret sendikasının ve Londralı taksi temsilcilerinin davayı Yüksek Mahkeme’ye taşımak için birlik olduğu kaydedildi. Basitçe söylemek gerekirse, Londralı taksiciler Uber’in pazara girişinin kendi kazançlarını nasıl etkilediğini göstermek için bir araya geldi.

Davayı koordine eden London Cabbie Group Action’un ekonomistlerle birlikte çalıştığı ve uzmanların 500 milyon sterlin gelir kaybı sonucuna ulaştığı aktarıldı.

London Cabbie Group Action Uber'e Karşı Harekete Geçti Ayrıca toplu davalar konusunda tecrübeli olan Mishcon de Reya’nın iddiaları London Cabbie Group Action adına mahkemeye taşıyacağı ve Harbour Litigation Funding’in anlaşmazlığı finanse edeceği dile getirildi. İlaveten London Cabbie Group Action’un sayfasında; “Londralı taksi sürücüleri, Uber’in yasadışı faaliyetleri yüzünden uğradıkları gelir kaybı nedeniyle toplu dava açmayı planlıyor.”

“Eğer Transport for London’ın lisansına sahip bir taksi sürücüsüyseniz, grup eylemine katılabilirsiniz.” şeklinde bir ifade olduğu görüldü.

Uber’in En Sıkı Karşıtları Londralı Taksciler 650 Milyon Dolarlık Dava LTDA’nın Genel Sekreteri Steve McNamara konuyla ilgili açıklamasında; Uber’in pek çok lisanslı sürücü için kazanç kaybına yol açtığına inandıklarını vurguladı. “Onların kayıplarının karşılığını almaları bir gerekliliktir” diyen McNamara ancak o zaman Uber ile lisanslı sürücülerin eşit bir şekilde faaliyet gösterebileceğini söyledi.

Sherbet London’un CEO’su ve kurucusu Asher Moses da bu hareketi tamamen desteklediklerini ve tüm Londra taksi şoförlerini davalarına katılmaya davet ettiğini dile getirdi. Londra taksicilerinin ve sürücülerinin ulaşım ağının ayrılmaz bir parçası olduğunun üzerine basan Moses, bu hareketin Londra’nın tamamında önemlerini artıracağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu