Yatırım yapmaya başla!

London Taksi Avrupa Açılıyor ve TX’in Sonbaharda Düşük Bir Versiyonu Geliyor!

İkonik Londra Taksi TX'ler için bir gelişme var. Bir süre sonra Londra dışı şehirler ve farklı Avrupa ülkelerinde de kullanılabilecek.
London Taksi Avrupa Açılıyor ve TX’in Sonbaharda Düşük Bir Versiyonu Geliyor!

Ünlü Londra taksileri geçtiğimiz yıllarda Geely’nin satın almasıyla elektrikli araç dönemine dahil edilerek ismi Londan Electrics Vehicle Company olarak değiştirilmişti. TX5 modellerinin yeni hayat projesinde hibrit destekli motorlar kullanılmıştı. İngiltere de emisyon konusunda katı tutum içerisindeki ülkelerden olmasından dolayı, her sektörde sıfır emisyon istiyor.

Geçtiğimiz ay LEVC, TX’in bir VAN sürümünü üreteceğini söylemişti. LCV olarak adlandırılan seri, yine TX’in platformunda imal edilecek ve bir ticari olarak satışları yapılacak. Şirketin model gamıyla ilgili çıkan bazı söylentilerde, şimdiki modelin daha aşağısında bir ürün çıkartılacağı vardı. LEVC yöneticisi de buna karşı bir açıklamada bulundu.

Şirket yöneticisi Joerg Hoffman, LEVC’in uzun süreli hayatta kalabilmesi için dış pazara açılması gerektiğini söyledi.

Hoffman, “Bu marka, yalnızca Londra odaklı alandan uzaklaşırsa hayatta kalacaktır. Şirketi “yeşil mobilite çözümleri” sağlayıcısı olarak görme arzusu içindeyim.” şeklinde konuştu.

2.500 adet elektrikli TX’i bantlardan indirilmesine karşı yönetici bu talep karşısında mutlu olduğunu söyledi. 2019 yılının başından beri şirketin başında olan Hoffman, TX dışında bir alt model değil, daha ucuz bir versiyonunu yapacağını bildirdi.

Avrupa’da kendini göstermek isteyen LEVC, İngiltere ve Avrupa şehirlerinde bu çözümle birlikte Uber ve Lyft gibi mobilite hizmetindeki şirketlerin benimseyeceğini düşünüyorum dedi.

Yeni sürüm üretimi Ekim ayından itibaren başlayacak.

Yeni ikonik taksi sürümü daha az ve farklı donanımlara sahip olacağından, İngiltere içerisinde kullanılmayacak. Sorun şu ki güncel TX’lerin satış fiyatı olan 55.600 Sterlin. Bunun da potansiyel alıcılara engel olabileceği düşünülüyor.

Hoffman da buna karşı, “Sahip olma maliyeti en önemli şey. Powertrain’in minimum bakım maliyetlerini ve uzun servis aralıklarını ve dizel motorlu TX4 selefine kıyasla haftada yaklaşık 100 £ yakıt tasarruf sağlıyor. Dizel arabalarından kurtulmaya istekli olan eski TX4 sürücüleri ile konuşuyorsunuz. Yeni modelin sadece 80 kilometrelik elektrikli menzil aralığı, ürün yelpazesini ve kullanım kolaylığının artan popülerliğinde önemli faktördür.” dedi.

Şirket her ne kadar siyah taksileri en sadık kullanıcılar olarak görse de model ve pazar genişlemesinin marka için kesin çözüm olacağı aktarılıyor. Öte yandan TX’in tamamen elektrikli bir versiyonun şimdi mümkün olmadığı söylendi. Sebebi ise fiyat ve menzil arasındaki doğru dengeyi sağlayan bir akü teknolojisinin olmaması.

Hoffman’a sorulan diğer bir soru ise otonom sürüş teknolojisi. CEO, bu yönde bir çalışmaya gittiklerini yalnız bunun 5 seneden önce araçlara koyulamayacağını bildirdi. LEVC’in her şeyden önce atlatması gereken bir Brexit olayı var. Bu konuyu sizlere ayrıntılı şekilde yazmıştık. Bakalım gerçekten de Geely, 2022 senesine kadar ürünlerinin %70’lik kısmını ihraç edebilecek mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum