Yatırım yapmaya başla!

Libra, Farklı Para Birimlerine Sabitlenmiş Bir Dizi Kripto Para Kullanabilir

Facebook'un kripto parası Libra'nın, farklı para birimlerine sabitlenmiş çoklu bir kripto para sepeti kullanabileceği açıklandı.
Libra, Farklı Para Birimlerine Sabitlenmiş Bir Dizi Kripto Para Kullanabilir

Facebook, Libra projesinin tek bir dijital paranın para sepetine bağlı olmak yerine, dolar gibi farklı para birimlerinin desteklediği çoklu kripto para birimleri kullanabileceğini açıkladı.

Teknoloji devi başlangıçta bir para birimi sepetine ve devlet borcuna bağlı olacak sentetik değer birimi önermişti.

Sentetik Değer Birimi ÖnerisiAncak Reuters’a göre; Facebook’un blok zincirleme girişiminin lideri olan David Marcus, bir bankacılık seminerine alternatif yaklaşımlara bakmaya açık olduğunu söyledi. Haber ajansına göre; bunu farklı bir şekilde yapabileceklerini belirtti ve “Sentetik bir birime sahip olmak yerine, bir dizi stablecoin, bir dolar stablecoin, bir Euro stablecoin, bir sterlin stablecoin vb. sahip olabiliriz,” ifadelerini kullandı.

Stablecoin tanımı, genellikle dolar gibi devlet destekli para birimlerine bağlanan kripto para birimleri için kullanılmaktadır. Tether, doların desteklediği dünyanın en iyi bilinen stablecoinidir. Ancak piyasada manipülasyon için kullanılabileceği tahminlerinin yanı sıra yeterli miktarda dolara olup olmadığı konusunda birtakım tartışmalara neden olmuştur.

Bu tür para birimleri, bitcoin ve ether gibi sanal para birimlerinde görülen oynaklığı azaltmayı amaçlarken, Libra durumunda amaç, daha verimli bir sınır ötesi ödeme sistemi oluşturmaktır.

Stablecoin Olma AmacıAncak önerilen kripto para birimini denetleyen İsviçre merkezli Libra Birliği, ödemelerin devleri Mastercard ve Visa’nın da dahil olduğu çeşitli orijinal üye şirketlerle birlikte ayın başından beri sayısız aksamalarla karşı karşıya kaldı.

Ödeme şirketleri Libra’dan çekilirken, bankaların katılmaya istekli olabileceğinin bir işareti bulunmuyor. J.P. Morgan CEO’su Jamie Dimon, Cuma günü grubun para birimini asla gerçekleşmeyecek düzenli bir fikir olarak nitelendirdi.

Libra aynı zamanda şiddetli bir düzenleyici baskısıyla karşılandı. Dünyadaki otoriteler para biriminin finansal sistemi ağır derecede bozabileceğinden ve potansiyel olarak kara para aklama veya terör finansmanı için kullanılabileceğinden endişe duyuyor.

Geçen hafta G-7 raporunda, ekli yasal riskler ele alınana kadar istikrarlı bir proje olarak devam etmesine izin verilmemesi gerektiği söylendi.

Yasal Riskler Ele Alınana Kadar İzinsizÖte yandan yasa dışı finansman konusunda küresel bir bekçi olan Mali Eylem Görev Gücü, bu tür dijital para birimlerinin kara para aklama ve terör finansmanı üzerinde baskı yapma çabalarını engelleyebileceğini söyledi.

Facebook, Almanya’nın mali düzenleme sorumlusu şefinin Libra’nın yakın zamanda gitmeyeceğini düşünmemesi ihtimalini ortaya koydu. BaFin Başkanı Felix Hufeld hafta sonu sosyal medya firmasının dijital sembolünün hareketsiz olduğunu düşünmediğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum