Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong’un En Zengin İş İnsanından “Öfkeyi Sevgiyle Durdurma” Çağrısı

Hong Kong'un en zengin insanı olan Li Ka-shing, ülkenin büyük gazetelerine reklam vererek, öfkeyi sevgiyle durdurmaya çağırdı.
Hong Kong’un En Zengin İş İnsanından “Öfkeyi Sevgiyle Durdurma” Çağrısı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hong Kong’daki protestoların asıl nedeninin zengin iş insanları olduğu yönünde yorumlar yapılmaya başlandı. Tam da bu sırada ülkenin en zengininden protestolar için ilk yorum geldi. Li Ka-shing, şehri haftalardır yıkan ve Çin’i zorlayan demokrasi yanlış protestolar hakkında ilk kamuoyu yorumunda; Çin’i ve Hong Kong’u sevme çağrısında bulunurken, insanın kendini de sevmesi gerektiğini söyledi.

Li’nin büyük gazetelerin reklam sayfalarında yer alan mesajı, halkı öfkeyi sevgiyle durdurmaya ve şiddeti sonlandırmaya çağırdı. Reklamlar, bir Hong Kong vatandaşı olan Li Ka-shing tarafından imzalandı.

Li Ka-shing YorumuPolis ve protestocular arasındaki haftalardır süren çatışmalar, 1997’de yönetimin İngiliz’den Çin’e geçmesinden bu yana görülen en büyük krize işaret ediyor. Ve 2012’de iktidara geldiğinden beri Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e karşı en popüler mücadele olarak görülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Xi’yi gerginliği etkisiz hale getirmek için protestocularla buluşmaya çağırdı. Ayrıca durumu, giderek şiddetlenen terörizme benzetti. Hafta sonu boyunca daha fazla toplu gösteri yapılması bekleniyor. Göstericilere karşı polis taktikleri sertleşti ve 91 yaşındaki Li, en iyi nedenin en kötü sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

Protestoların Haziran ayında başlamasından bu yana 700’den fazla kişi tutuklandı ve göz yaşartıcı gaz polis tarafından protestoları kent genelinde dağıtma girişimlerinde sıkça kullanıldı. Cuma gecesi merkezi iş bölgesinde “Stand with Hong Kong, Power to the People” adı verilen bir miting düzenleniyor. Bu miting için yetkililerden izin alındı ancak polis hafta sonu yapılacak protestoları yasakladı.

Sivil İnsan Hakları Cephesi tarafından Pazar günü yapılması planlanan bir yürüyüşe yalnızca güvenlik endişeleri nedeniyle Hong Kong adasında Victoria Park’ta yapılmasına izin verildi.

Victoria Park Gösteri İzniGrup ise polis kararına itiraz ediyor. Cumartesi günü Kowloon’daki Hung Hom bölgesinde planlanan bir başka yürüyüş de yasaklandı. Daha önce CK Hutchison Holdings’e başkanlık eden Li; özgürlüğü, hoşgörüyü ve hukukun üstünlüğünü teşvik eden ilanlarda hükümeti veya onun tartışmalı lideri Carrie Lam’ı destekleme konusunda hiçbir atıfta bulunmadı.

Ancak daha sonra bir sözcü tarafından yapılan açıklamada Li, geleceğe yatırım yapmanın Hong Kong için her zaman meyve vereceğini söyledi. Li, “Gençler her zaman geleceğin onlarla bir ilgisi olmadığından korkuyor. Hükümetin protestocuların mesajlarını yüksek sesle ve net bir şekilde duyduğunu ve çözüm için şimdi beyinlerini özenle sardığını düşünüyorum,” ifadelerini kullandı.

Diğer büyük mülk geliştiricileri dahil olmak üzere Lam’ın idaresini ve kentin polis teşkilatını kamusal olarak destekleyen birçok işletme bulunuyor.

Carrie Lam DestekAraştırma şirketi Capital Economics Perşembe günü yaptığı açıklamada, protestoların Hong Kong’u sermeye duruşu riskiyle resesyona sokabileceği konusunda uyardı. Dünyanın en pahalı konutlarına sahip olan Hong Kong’un en çok bu sektörünün etkileneceğini belirtti.

Araştırma ve yatırım danışmanlığı şirketi Independent Strategy Başkanı David Roche ise Hong Kong’daki protestoların yakında sona erebileceğini söyledi. Çin Ulusal Günü’nün 70. yıldönümü olan 1 Ekim’den önce bunun gerçekleşebileceğini söyleyen Roche, politikaların Çin ekonomisi ile el ele gittiğinden bahsetti.

Roche, “Çin’in şehirdeki duruma cevap verme şekli, pazarların ve ABD-Çin ticaret müzakerelerinin nasıl etkileneceğini belirlemede çok önemlidir. Bunun, daha büyük bir Çin ekonomisinde küçük ölçekli bir sorun olacağını kabul etmiyorum,” dedi

Bunun nedeninini ise “Hong Kong’a yapılacak herhangi bir müdahalenin, küresel olarak ticari görüşmelerde ve uluslararası ilişkilerde olanlarla ne olacağıyla bağlantılı olduğuna inanmamdandır,” şeklinde açıkladı. Roche, Pekin’in siyasi ve ekonomik sebepleri mutlaka tartması gerektiğini de söyleyerek, protestoların ekonomik etkilerine değindi.

Perşembe günü Hong Kong hükümeti, 2019 GSYİH büyüme tahminini yüzde 2 ila 3 aralığından, yüzde 0 ila 1 aralığına düşürdüğünü açıkladı.

Hong Kong Büyüme TahminiProtestoların çeşitli sektörüleri etkilediği bilirken, gösteriler gittikçe şiddetlenmeye başladıkça piyasaların sert etkilendiği söyleniyor. En önemlisi; havayolu, perakende, emlak sektörleri satışlarının azaldığı görülürken, kentin toplu taşıma sistemi de birçok kez kesintiye uğradı.

Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, protestoların artık bir gösterinin ötesine geçtiğini ve Hong Kong’da bir devrim olduğunu gösterdiğini söyledi. Dalio, “Yıkıcı ve küresel jeopolitik etkileri var. Ancak durum Çin’in ekonomisi için yalnızca orta ölçekli bir risk olacaktır,” ifadelerini kullandı.

Dalio, 1 ila 10 arasındaki risk seviyesinin 3 ila 4 oranında tespit ettiklerini de sözlerine ekledi. Daha geniş bir perspektiften bakıldığında ise Hong Kong’un, Çin’e benzeyen ama ondan sadece daha küçük olan canlı bir ekonomi olduğuna dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar