Yatırım yapmaya başla!

Lexus Otonom Sürüş Teknolojisinde Şaşkınlık Uyandıracak Bir Devrime İmza Atıyor!

Japon lüks temsilcisi Lexus, araç takip sistemine farklı bir boyut getiriyor. Lane Valet ismini verdiği ve uyarıya dayalı olan sistem, araçlardaki teknolojinin hangi boyutlara geldiğini gösteriyor. İşte Lane Valet sistemi!
Lexus Otonom Sürüş Teknolojisinde Şaşkınlık Uyandıracak Bir Devrime İmza Atıyor!

Lexus‘un, Toyota firması tarafından üretilen süper markası olduğunu bilmeyen yoktur! Kökleri Japonya‘ya dayandığı için bu üreticilerden, görülmemiş teknoloji haberleri  sıklıkla duymaktayız. Yaşadığımız dünyada biraz geriye giderek, sizler için hazırladığımız en dikkat çekici teknoloji yazılarını okumanızı tavsiye ediyoruz. Teknoloji, sonu olmayan okyanus sularından başka bir şey değildir. 15 sene gibi kısa bir sürede hayatınızda neler değişmiştir hiç düşündünüz mü? Her bir üretici firma akıllara zarar teknoloji ürünlerini daha öncekine alışmadan bizlere sunuyorlar.

Peki bunun sonu nereye gidiyor? Bazen korkutucu olduğu gibi bazen de sunulan teknolojinin rahatlığı yaşantımızın orta yerine kurulmaktadır. Başa dönersek; Lexus, son zamanlarda otomobillerimizde kullandığımız otonom sürüşün biraz espirili tarafını geliştirmiş. Lexus’un geliştirdiği bu ileri teknoloji konusu, dünyayı ikiye bölmüş durumda. Bir kısım insanın, şakadan ibaret olduğunu söylerken, bir kısım da gerçek olduğunu iddia ediyor. Birazdan anlatacağımız gelişim hakkında en başta söylemek istediğim, gerçekçiliği %100‘dür!

Bakalım Japon Lexus hangi konuda devrim yapmış:

Otonom Sürüşler Üzerine Farklı Bağlantı Yolları Geliştirildi

Otonom Sürüşler Üzerine Farklı Bağlantı Yolları GeliştirildiDünyada sorunsuz teknoloji adımlarını izleyen, en önde gelen firmalarından birisi de Lexus markasıdır. Hatırlarsanız Lexus, en uzun motor ömrüne sahip arabalar listemizin içerisinde yer almıştı. Şimdi ise Lexus, başka bir alanda listemize girmiş oluyor. Lexus, bildiğimiz takip sistemini farklı yazılımlarla harmanlayarak, otonom sürüş teknolojisine sahip başka bir araba ile iletişim kuruyor. Buna benzer sinyalizasyon olayını Mercedes firmasında görmüştük. Hatırlarsanız Alman Mercedes’in iddia ettiği bir konu vardı. İki Mercedes ileride birbirleri ile çarpışamayacak!

İleri Teknoloji Lane Valet Sistemi:

İleri Teknoloji Lane Vallet Sistemi:Lexus “Lane Valet” adında bir sistem geliştirerek, önde seyreden aracın kendi hızını kesmesini engelliyor. Nedir Lane Valet? Bu premium özellik, sol şeritte alçak hızlarda ilerleyen  araçları “biraz müsade eder misiniz?” diyor. Bu sistem ileri teknoloji ile yenilenen Lexus IS‘in geliştirilmiş halidir. Sitemin temeli, takip sistemine dayanmaktadır ve kısa süreli başka araçlar ile iletişim kurmasını sağlamaktadır. Lexus araçları artık, sol şeritte ilerleyen araçların beyinlerine girebilecek ve ısrarlar dahilinde önde seyreden aracın mecburi orta şeride geçmesini sağlayacaktır.

Sol Şerit Uyarı Sistemi:

Sol Şerit Uyarı Sistemi:Aklınızı başınızdan alacak teknolojik buluşlar arasına girmeyi sizce hak etmiyor mu? Lexus açıklamasa, bu sistemin film konusu için yapılmış derdim. Düşündüğümüz zaman bu teknolojinin neresi şaka olabilir diyorsunuz. Bizce de değil! Kendi kendine gidebilen ve işlem yapabilen bir otomobilin, ek bir özellikle önündeki aracı uyarmasının neresinin abartı olduğunu sormak istiyoruz.

Lane Valet Tek Bir Düğme ile Aktif Hale Getirilebiliyor

Lane Valet Tek Bir Düğme ile Aktif Hale GetirilebiliyorLane Valet için araç içerisinde ayrı bir düğme ile aktif ediliyormuş. Düğmeye bastığımız anda radar sistemi devreye giriyor ve etrafı tarama işlemi başlatılıyor. Lexus sinyalleri uzun süreli giden sol şeritteki aracı uyarıyor, iletişim kuruyor, tepki alamazsa aracın sağ sinyalinin çalışmasını sağlıyor. Yani kameralar dahil olmak üzere ve Lexus’un geliştirdiği V2V bağlantılarını kullanıyor.

Abartı kısmı, önde ilerleyen aracın kontrolünü ele alması olabilir. Neden kontrol farklı bir arabaya verilsin ki? Böyle olursa zaten olay, servet değerindeki geleceğin havalı teknolojilerinin biraz sönük kalmasına neden olacaktır.
Lane Vallet Sisteminin Nasıl Çalıştığını Bu Videodan İzleyebilirsiniz:


Sağlam bilimsel çalışmaları biz insanlara sunan Japonlar, yeniden farklı bir olayla karşımıza geliyorlar. Toyota’nın Concept-i projesinden sonra aslında bazı şeylere inanmak gerekiyor. Bize göre “çekilebilir misin?” özelliği mantıklı geliyor. Buradaki olay, hız sınırlarını içerisinde gitmeyen insanları uyararak, seyretmiş olduğu hızların çerçevesi içerisine girmesini sağlıyor. Böylelikle şerit kavgalarının da önüne geçilmiş oluyor.

Peki bu özellik ilk önce hangi modelde uygulanacak! Bizim ilk aklımıza gelen 2017 Detroit Otomobil Fuarı’nda gösterilen LS500 geliyor. Bu seçenekte yanılırsak geriye Lexus LC500 versiyonu kalıyor. Kulağımıza hoş gelen bu özelliğin, sabırsızlıkla çıkmasını bekleyeceğiz. Lexus bu gelişmiş teknolojisini büyük ihtimal önümüzdeki ilk 3 sene içerisinde uygulayacaktır. Peki, Lexus’un sunduğu bu ileri teknoloji özelliğini sizler mantıklı buldunuz mu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum