Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lexus, Modellerinde Mazda’nın Altı Silindirli Skyactive X Motorunu Kullanacak!

Mazda'nın ileri teknoloji Skyactive X motorunun son versiyonunun, Lexus modellerine verilmesi konuşuluyor.
Lexus, Modellerinde Mazda’nın Altı Silindirli Skyactive X Motorunu Kullanacak!
Yorum

Toyota ile Mazda arasındaki ticari ilişkiler biraz daha büyümeye başladı. 1.6 milyar dolarlık bir yatırımla Japon şirketler ortak bir tesis üzerinde çalışmışlardı. Toyota bir yandan elektrikli modelleri için arayışa girmiş ve Türkiye’de Panasonic ile pil fabrikası açma kararı almıştı. Mazda’da geçenlerde tespit edilen “ani motor durması” sebebiyle bazı modellerinde geri dönüş çalışmalarına başlamıştı.

Her iki firmanın yaptıkları ortaklığın en büyük tarafı motorlar. Toyota’ya çok yakın bir kaynaktan gelen habere göre Lexus markasında Mazda’nın içten yanmalı 6 silindirli benzinli motoruna geçiş olacağı söylendi. Detaylar aşağıda;

Mazda’nın yeni Skyactive-X sıralı 6 silindirli motoru, bitme aşamasında.

Lexus Mazda Skyactive Motor Alimi Yeni 3 LitreIsrarla benzin motor teknolojisi, artı içten yanmalıların bitmediğini savunan Mazda, üst sınıf araçları için çalışma mantığı çok değişik olan ünite yapımını bildirmişti. Dünyanın en iyisi olarak kabul edilen Skyactive-X motora Toyota da talip oldu.

Konu hakkındaki önceki yazımızda, Mazda’nın dizel mantığında çalışan, sıkıştırmalı yanma biçimine dayanan yakıt sistemini ilk olarak Vision Concept modelinde canlandıracak demiştik. İçten yanmalı 6 silindirli emisyon şartlarını karşılıyor ve hibrit değil. Elektrik destekli olmasa bile alt yapısı hazırdı.

Güncel 2.0L Skyactive X’ten daha teknoloji yüklü olarak geleceği söylenen Japon ünitenin, sonraki Lexus premium serilerine aktarılacağı gündemde. Yeni nesil sıralı altı silindirli 3.0L hacminde ve arkadan çekişli mimarinin temellerini oluşturacak.

Lexus’un istediği motor ilk olarak 2022 yılına yapılan yeni Mazda 6 projesine dahil edilecek.

Lexus Mazda Skyactive Motor HibritZira Best Car adlı kaynağına göre Mazda, ortak üretim tesisinden çıkacak Skyactive X’in Toyota modellerine uyumlu olacak şekilde detaylandırıldığı söylendi.

Önceki neslinde hibrit olmasa da söylentiler arasında yeni ünitenin 48 voltluk hibrit ve fişli hibrit şeklinde olacağı. Aynı düzen, Mazda 3’le gelecek benzin motorunda elektrik desteği 24 volt seviyesinde.

İlginizi Çekebilir :

Toyota Hibrit Teknoloji Patent
Toyota Elektrik Motor Teknolojisini Rakipleriyle Paylaşıyor!

2025 model yılı Lexus IS‘in son neslinde geleceği söylenen 6 silindirli ünite, Toyota’nın Camry kıvamındaki Mark X için kullanılacak. Hacim, teknoloji ve güç tiplerine baktığımızda bir an 3.0L Mazda motorunu Supra’ya da gelebilme ihtimalini düşündük.

BMW’den gelen 3.0L motor, sonraki hedefte Mazda ile değiştirilme ihtimalinin olduğunu düşündürüyor. Şu an Mazda’nın çıkartacağı motorla birlikte, yerleştirileceği otomobile odaklanılmış durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu