Paylaşım

Dünyanın En Heyecanlı SUV Drag Yarışı: “Urus Vs. Model X”

 

Son zamaların en heyecanlı ve beklenen SUV yarışına şahit oluyoruz. Lamborghini tarihinin ikinci SUV modeli olan Urus (birincisi LM0002’ye buradan bakabilirsiniz), hız konusunda kesintisiz en yüksek süratlere çıkacak şekilde mühendislerce oluşturuldu. Kullandığı motor, ekip arkadaşlarınkıyle aynı. Huracan ile Urus’un drag yarışını hep beraber izlemiştik. Lambo SUV, atmosferik takım arkadaşını turbonun gücüyle alt etmeyi başarmıştı.

İnsanların artık en çok merak ettiği ve istediği yarış organizasyonu, bir benzinli ile elektrikli aracın kapıştırılması. Elektrikli araçların ürettiği inanılmaz güç ve torklar, en iyi süper spor arabayı geçmeyi başarıyordu. Palm Beach Uluslararası Yarış Pisti’nde bir araya gelen Tesla Model X P100D ve Lamborghini Urus, ortamı epeyce ısındırmışlar.

Drag yarışında 4.0L V8 Twin Turbo ile yarışan İtalyan 4×4, 650 ps güç ve 850 nm torku belirli bir seviyede çıkartabiliyor. Elektro hidrolik kontrollü 8 ileri otomatik şanzıman yardımıyla 3.6 saniyede hızlanıp, 305 km/h son sürate gelebiliyor. Dragtimes‘ın gerçekleştirdiği bu harika yarış da Model X’in 400 metre süresi 11.296. Tesla bu aralıkta 189.3 km/h’ye kadar çıkmayı başardı.

Öte yandan Urus ise 400 metrelik aralığı 11.234 saniyede kapatmayı başardı. Ve 193.3 km/h‘ye kadar hızlanabildi. Bu da SUV klasmanında yeni bir 400 metre rekorunun kırıldığına işaret ediyor. Elektrikli araçların her zaman geçer psikolojisi bir nebze kırılmış oldu. Urus bir kez daha ne kadar hızlı olduğunu diğer İtalyan ve İngiliz rakiplerine daha net anlatmış oldu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur