Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kuzey Kore’nin Füze Gerekçesi: ABD Çatışmasına Hazırlık

Kuzey Kore, dün kıtalar arası balistik füze ateşlerken bunun gerekçesi ABD çatışmalarına hazırlık olarak açıklandı. Savaş endişelerini körükleyen haberin detayları altta...
Kuzey Kore’nin Füze Gerekçesi: ABD Çatışmasına Hazırlık
Yorum

Bu ayın başlarında yaptığı balistik füze denemesiyle dikkatleri üzerine çeken Kuzey Kore, yine endişeleri artıran denemesiyle gündeme geldi.

Kuzey Kore, dün denediği füzenin yeni tip kıtalar arası balistik füze (ICBM) olduğunu açıkladı. Aynı zamanda devlet medyasının bugün bildirdiğine göre Kuzey Kore Başkanı Kim Jong Un, bunun nükleer gücü göstermek ve herhangi bir ABD askeri hamlesini caydırmak için tasarlandığını söyledi.

Dün gerçekleştirilen fırlatma, nükleer silahlı Kuzey Kore tarafından 2017’den bu yana ilk tam ICBM testi oldu. Uçuş verileri, füzenin Japonya’nın batısındaki denize çarpmadan önce Kuzey Kore’nin önceki testlerinin herhangi birinden daha yüksek ve daha uzun uçtuğunu gösterdi.

Analistler, Hwasong-17 olarak adlandırılan ICBM’nin menzili ve boyutunun birkaç hedefi vurabilecek birden fazla savaş başlığıyla planlandığını söyledi.

KCNA devlet haber ajansı tarafından aktarılan bilgilere göre Kim, Kore yarımadasında ve çevresinde her gün artan askeri gerilim ve nükleer savaş tehlikesi eşliğinde ABD emperyalistleriyle uzun süredir devam eden yüzleşmenin kaçınılmazlığı” nedeniyle test emri verdi.

Kim, fırlatmayı denetlerken, “Stratejik güçler, ABD emperyalistlerinin her türlü tehlikeli askeri girişimini tamamen frenlemeye ve kontrol altına almaya tamamen hazır”
ifadelerini kullandı.

Reuters, ilgili haberinde Kuzey Kore’nin ABD’yi vurabileceğine inanılan silahları test etmeye geri dönmesinin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt verirken ABD Başkanı Joe Biden’a doğrudan bir meydan okuma teşkil ettiğini yazdı.

Ayrıca, Kuzey Kore’ye karşı daha güçlü bir askeri strateji vaadinde bulunan yeni, muhafazakar bir Güney Kore yönetiminin seçilmesinin ardından yeni bir kriz ihtimalini artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu