Yatırım yapmaya başla!

Kuzey Kore: ABD Nükleer Duruşunu Değiştirmezse İstenmeyen Sonuçlarla Karşılaşacak

Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı, ABD’nin yıl sonuna kadar nükleersizleştirme görüşmelerinde yeni bir duruş ortaya koymadığı takdirde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalacağını belirtti.
Kuzey Kore: ABD Nükleer Duruşunu Değiştirmezse İstenmeyen Sonuçlarla Karşılaşacak

Bugün devlet medyasında çıkan haberlere göre Kuzey Kore’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı, ABD’nin yıl sonuna kadar nükleersizleştirme görüşmelerinde yeni bir duruş ortaya koymadığı takdirde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalacağını belirtti.

Kuzey Kore’nin üst düzey yetkilisi ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu “aptalca ve tehlikeli fikirlere sahip olmakla” suçladı. Ekonomik yaptırımlara ve nükleer silahlara karşı tutumunu değiştirmediği takdirde ABD’yi istenmeyen sonuçla karşılaşacağı konusunda uyaran yetkilinin açıklamaları, iki ülke arasındaki gerilimin daha da kötüleşeceğine işaret etti.

Sonuçta Pyongyang ile Washington, Trump ile Kim Jong Un’un anlaşmasız sonuçlanan ikinci zirvelerinden bu yana ihtilaflarını devam ettiriyordu.

Trump ile Kim Jong Un Arasındaki Gerilim Gerilim zirvenin ardından yükselirken, bugün üst düzey yetkiliden gelen yorumlar, Kuzey Kore’nin ABD’ye oklarını yönelttiği ikinci olay oldu. Keza Kuzey Kore kısa süre önce de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu nükleer görüşmelerde istemediğini açıklamış, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın ABD İşlerinden Sorumlu Daire Başkanı Kwon Jong Gun onu “vurdumduymaz ve pervasız” sözleriyle tanımlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise kendisini istemediğini söyleyen Kuzey Kore’ye yanıt olarak; “görüşmeler beni liderliğimde yapılmaya devam edecek” demişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Kuzey Kore Yanıtı Geçtiğimiz hafta CBS’ye verdiği demeçte ise Kim’in Kuzey Kore’nin nükleer cephaneliğini bırakma konusunda müzakere masasına gerçek konuşmalar getirmediği takdirde ABD’nin yolunu değiştirebileceğini söylemişti. Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son Hui Salı günkü açıklamasında Mike Pompeo’nun yorumlarının aptalca ve tehlikeli fikirler olduğunu çünkü sistemlerini askeri açıdan devirmek anlamına geldiğini dile getirdi.

Kuzey Kore’nin resmi ajansının haberine göre Hui, nükleersizleştirme konusundaki kararlarının aynı olduğunu ve doğru zaman olduğunda bunu yapacaklarını kaydetti.

Kuzey Kore ABD Nükleer Duruşunu Değiştirmezse İstenmeyen Sonuçlarla Karşılaşacak“Ancak bu sadece ABD şu anki hesaplamasını gözden geçirip yeniden şekillendirdiğinde mümkün olacak” diyerek de Washington’a gözdağı verdi. Tüm bunların yanında Kuzey Kore geçen hafta da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton‘un niyetlerle ilgili anlayış eksikliğine sahip olmakla suçlamıştı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son Hui, Bolton’a basiretsiz ve mantıksız yorumlar yapmayı bırakmasına ilişkin tavsiye vermişti. Bu arada Kim ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz hafta Vladivostok’ta ilk zirve için buluşmuş, Kim burada Washington’u kötü niyetle davranmakla suçlamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum