Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kuzey Akım 2’nin İşletmecisi İflas İddialarını Yalanladı

Çalışanlarını işten çıkardığı için iflas başvurusunda bulunduğu iddia edilen Kuzey Akım 2 projesini yapan şirketten, konuya ilişkin açıklama geldi.
Kuzey Akım 2’nin İşletmecisi İflas İddialarını Yalanladı
Yorum

2018 yılında inşaatı başlayan Kuzey Akım 2 (Nord Stream 2) doğal gaz boru hattı projesi, Rusya – Ukrayna savaşıyla en çok konuşulan konulardan biri oldu. Rusya’nın Ukrayna’nın doğusu için aldığı karar ve hemen ardından başlattığı saldırı nedeniyle, proje için çeşitli yaptırımlar uygulanmıştı.

Salı günü basında, şirketin çalışanlarının tamamını işten çıkardığı söylendi. Kaynaklar 140’tan fazla kişinin işten çıkarıldığını yazarken, hemen ardından boru hattını yapan İsviçreli şirketin iflas başvurusunda bulunduğu haberi konuşulmaya başlandı.

Gazprom’un bir yan kuruluşu olan Kuzey Akım 2 AG ise bu haberleri yalanladı. Yapılan açıklamada “Nord Stream 2’nin iflas başvurusunda bulunduğuna dair basında çıkan haberleri doğrulamıyoruz. Şirket, yalnızca yerel makamlara, ABD yaptırımlarının uygulanmasının ardından şirketin çalışanları ile sözleşmelerini feshetmek zorunda kaldığı konusunda bilgi verdi.” denildi.

Projeye Daha Önce Almanya ve ABD’den de Yaptırım Gelmişti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk yönetimlerinin bağımsızlığını tanımasının ardından, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kuzey Akım 2’nin onay sürecinin askıya alınmasına karar vermişti.

Bunun ardından ise ABD Başkanı Joe Biden, projeyi yapan firmaya ve yetkililere de yaptırım uygulanacağını duyurmuştu.

Proje, Avrupa’daki tüketicilerin artan taleplerini karşılamak için dünyanın en büyük rezervlerinden gaz sağlayacak bir Baltık Denizi boru hattı. Bu hat ile yıllık 55 milyar metreküp gaz transferi yapılması hedefleniyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu