Yatırım yapmaya başla!

Kurumsal Kâr Tahminleri, 2009’dan Bu Yana En Kasvetli Seviyelerde

Koronavirüse bağlı yaşanan ekonomik belirsizlik, kurumsal kâr tahminlerinin de kasvetli bir görünüme kavuşmasına neden oldu.
Kurumsal Kâr Tahminleri, 2009’dan Bu Yana En Kasvetli Seviyelerde

Koronavirüs pandemisi, ülke ekonomilerini allak bullak etti. Belirsizlik had safhada yaşanırken, 2020 yılının ilk çeyreğine ait kârlar da açıklanmaya başlandı. Ancak görülen o ki buradan iyimser bir sonuç çıkmayacak. Çünkü kurumsal kâr tahminlerinin, 2009 yılından bu yana görülen en kasvetli seviyelerde olduğu söyleniyor.

Bank of America tarafından yapılan yorumda, kurumlar kârlar için iç karartıcı görünüme dikkat çekildi. Aynı zamanda bu tahminlerin daha da düşebileceğine işaret edildi.

Banka Pazartesi yayımladığı notta, bazı şirketlerin ileriye dönük rehberlik edecek tabloları hala oluşturamadıklarını ifade etti. S&P 500 şirketlerinin yaklaşık beşte biri, koronavirüsün neden olduğu belirsizliğe bağlı olarak, kâr tahminlerini askıya aldı.

Bankanın analistleri, gelecek dönemlere ait çeyreklik kârları tahmin eden firmaların ise Mart 2009’dan bu yana görülen en kasvetli seviyelere işaret ettiğini yazdılar.
Bank of America Kazanç Kılavuzu
Görsel Kaynak: Bank of America

Bankanın analistleri; 3 aylık kazanç kılavuzlarını, fikir birliği tahminlerinin üstündeki ve altındaki tahminlerin sayısını karşılaştırarak bu kılavuzlar hazırlanırken sahip olunan duyguları izledi. Metrik sadece 2 haftalık kazanç duyurularının ardından Nisan ayında 0,3x takip ediyor.

Buna göre; kazanç tahminlerinin eğlence gibi zorunlu olmayan tüketim, endüstriyel ve gayrimenkul sektörlerinde en zayıf düzeyde olduğu görülüyor. Oranın 2000 yılından bu yana ortalama seviyesinin kabaca 0,7 olduğunu belirtiyorlar.

Sermaye harcamalarının da finansal krizden bu yana en düşük seviyesine gerilediği görülmüştür. Banka, 3 aylık sermaye harcamaları tahmin oranlarının, 2009 yılı Eylül ayından bu yana en düşük puanı olan 0,8x geriledi. Ortalama ise 14x düzeyinde.

Analistlere göre; ABD ekonomisi yavaşça yeniden açıldıkça sermaye harcamalarındaki büyüme önümüzdeki çeyrekte düzleşecek.
S&P 500 12 Aylık Hisse Başına Kazanç Tahmini
Görsel Kaynak: Factset

Kazanç sezonuna yönelik beklentiler, çoğunlukla virüs öncesi yüksek seviyelerden düştü. Ancak ilk iki haftalık raporlar kazanç büyümesinin hala analist umutlarını karşılamayacağını gösteriyor.

Bank of America, Nisan ayının başında beklenen yüzde 3’lük düşüşle karşılaştırıldığında, yıllık kâr büyümesi için aşağıdan yukarıya tahminlerin yıllık bazda yüzde 17 düştüğünü de söyledi.

Bank of America, koronavirüsün firmalara tahmin edilenden daha fazla zarar verdiğini de dile getirdi. Yıl boyunca şirketin yüzde 29 oranında bir kâr daralmasına neden olacağını öngördü.

Bu hafta Apple, Amazon ve Facebook gibi devler dahil 11 sektörde kazanç raporlarının yaklaşık yüzde 40’ı tamamlanacak. Beklentilerin üzerinde herhangi bir sonuç, 2009’dan bu yana görülen yüksek alfaları yansıtarak normalden daha büyük kazanımlar sağlayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum