Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Ticaret ABD-Çin Gerilimlerini Bertaraf Etmenin Bir Yolunu Bulacaktır

Vietnam’ın Çin’le ticaretinin 4,7 milyar dolara çıktığını vurgulayan CEO, küresel ticaretin bir yolunu bulacağını dile getirdi. İşte detaylar;
Küresel Ticaret ABD-Çin Gerilimlerini Bertaraf Etmenin Bir Yolunu Bulacaktır
Son Güncelleme: 
Yorum

Tradeshift’in kurucu ortağı, Washington ile Pekin arasındaki gerilimlerin küresel olarak ticaret faaliyetlerini yavaşlatırken, mevcut tedarik zincirlerinin Çin’den taşınmasının yıllar alacağını söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Para Fonu, küresel olarak ticareti yapılan malların hacminin tarife savaşının başladığı 2018’de yüzde 3,9 büyüdüğünü, bunun bir önceki yılın yüzde 5,6’lık seviyesine göre düştüğünü söylerken Tradeshift yöneticisi ve kurucu ortağı Christian Lanng, Çin’e giren ve Çin’den çıkan malların sevkiyatının şiddetinin azalmadığını dile getirdi.

Biraz yavaşlamanın olduğunu kabul etse de Vietnam’ın Çin’le ticaretinin 4,7 milyar dolara çıktığını aktaran Lanng; “ticaretin bir yolunu bulacağını düşünüyorum ve sonra bu akışlar devam edecek” dedi.

Tradeshift CEO Küresel Ticaret ABD-Çin Gerilimlerini Bertaraf Etmenin Bir Yolunu BulacaktırBu noktada Tradeshift’in işletmelerin fatura göndermesine ve tedarik zincirlerinde teknolojiyi kullanarak ödeme yapmalarına yardım ettiği, dolayısıyla şirketin ticaret akışlarının nasıl değiştiğine ilişkin görüşlerinin olduğu vurgulandı. Lanng, mevcut küresel tedarik zincirlerini oluşturmanın yaklaşık 30 yıl sürdüğü düşünüldüğünde, bu ağların çözülmesinin bir yıldan daha uzun zaman alacağını öngördü.

Daha önce çıkan haberlerde Vietnam ve diğer Güneydoğu Asya ekonomileri, Çinli üreticiler için alternatif lokasyonlar olarak gösterilmişlerdi.

Vietnam Güneydoğu Asya Ekonomileri Çin için Alternatif Öyle ki Washington ve Pekin arasındaki gerginliğin artmasından önce bile Nike ve Adidas gibi bazı küresel şirketler, Çin’de artan ücretler nedeniyle Vietnam’da üretim tesisleri kurmuşlardı. Ticaret savaşının Vietnam’a daha fazla dikkat çekmesiyle bazı uzmanlar halen, Güneydoğu Asya ülkesinin dünyanın üretim merkezi olarak Çin’in yerine geçmesi için gereken altyapıya sahip olup olmadığını sorguluyorlar.

Öte yandan daha önce blockchain teknolojisinin küresel tedarik zincirini tamamen destekleyecek kadar olgun olmadığını savunan Tradeshift CEO’su, söylemlerini bugün de yineledi.

Tradeshift CEO Blockchain Teknolojisi AçıklamasıFacebook’un Libra adında yeni bir dijital para birimi yaratma planı hakkındaki görüşleri sorulduğunda ise Lanng, sosyal medya devinin öncelikle kullanıcılarıyla güven oluşturmaya odaklanması gerektiğini belirtti. Ayrıca Facebook’un bir zamanlar mesajlaşma platformunda ödemeler hizmeti sunduğunu fakat bunun ilerlemediğini hatırlattı.

“Stablecoin veya herhangi bir türde para birimlerinde gerçekten bir oyuncu olmak istiyorsanız, bu güven ile ilgili. Şu anda ABD’de markaları tüketici güveni ile derecelendirecekseniz, Facebook’un bu listede çok yüksek olacağından emin değilim” ifadeleriyle de görüşünü destekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu