Yatırım yapmaya başla!

Küresel Otomotiv Endüstrisi Olabilecek En Kötü Problemlere Sahip

Küresel otomobil üreticileri, en kötü türden sorunlarla sarsılıyor ve gelişen olaylar sektör için giderek daha endişe verici bir hal alıyor. İşte o sorunlar;
Küresel Otomotiv Endüstrisi Olabilecek En Kötü Problemlere Sahip

Aylardır baskı altına olmalarına rağmen son iki hafta içerisindeki olaylar, küresel otomotiv endüstrisinin olabilecek en kötü problemlere sahip olduğunu gösterdi. Öyle ki gelişmeler, yöneticileri endüstriyi çevreleyen sorunlara cevap bulma zorunluluğunu vurgulamaya yönlendirdi.

Satışlar, ekonomik yavaşlama, yükselen ticaret gerilimleri, düzenleyici değişiklikler ve kısmen iklim krizi nedeniyle baltalandı.

Bu arada şirket kârları düşmeye başladı, işten çıkarmalar yapıldı ve sektörün en güçlü markalarından birinin CEO’su istifa etti.

Şirket Karları Düştü İşten Çıkarmalar yapıldı Kesinti dalgasını yönlendirebilen otomobil üreticileri ise geleneksel rakiplerle rekabet etmek için gereken teknolojiye yatırım yapmak için daha fazla paraya sahip olacaktı. Elektrikli otomobil yarışına geç kalanlar ise hayatta kalmayabilirdi. Ford CEO’su Jim Hackett de CNN’e verdiği demeçte bunların kıvrılma anları olduğunu savunarak teknoloji değiştiği için üretim ve istihdam üzerinde baskı olduğunu aktardı.

Örneğin Çinli Geely, bu hafta net kârının yılın ilk yarısında dünyanın ikinci en büyük ekonomisi yavaşlarken yüzde 40 oranında düştüğünü açıkladı.

Çinli Geely Net Karı Azaldı Sadece Haziran ayında otomobil satışları yüzde 29 düşmüştü. Birçok büyük Çinli otomobil üreticisi ise daha dik düşüşler yaşamıştı. Ancak küresel markalar da büyük bir büyüme kaynağı olan Çin pazarında acı çekiyorlardı. Ford, Çin’de yılın ikinci çeyreğinde bir yıl önceki aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 22 daha az araç sattı.

General Motors da Çin’de çeyreklik araç satışlarında yüzde 12 düşüş kaydetti. Çin otomobil pazarı 2018’de yirmi yıldan fazla bir süredir ilk kez küçüldü ve gerileme, ABD ile ticaret savaşı devam ederken ve yeni emisyon standartları nedeniyle bu yıl da derinleşti.

Haziran’da, Çin otomobil satışlarının yeni standartlar yürürlüğe girmeden önce bayilerin eski modelleri indirime sokmasıyla biraz rahatlama gerçekleşse de yavaşlamanın sürmesi bekleniyor.

Haziran Çin Satış Arttı LMC Automotive analistleri de 2018’de yüzde 3 düştükten sonra Çin’in araç satışlarının bu yıl yüzde 5 azalacağını tahmin ediyor. Çin ile ABD arasındaki süregelen ticaret savaşı, bu noktada sektör için büyük bir tehlike arz ediyor. Alman üreticileri ise özellikle zor bir durum içinde. Nitekim Mercedes-Benz’in sahibi olan BMW, Volkswagen ve Daimler’in Çin’de büyük operasyonları var. Ayrıca kendi ülkelerinde de zayıf ekonomik büyüme, dizel skandalından kalan sorunlar ve yeni emisyon hedefleriyle karşı karşıyalar.

Daimler de 2019 yılı ikinci çeyrek kârı için zarar uyarısıyla gündeme geldi ve söz konusu dönemde 1.6 milyon euro zarar beklediğini duyurdu.

Daimler Kar UyarısıKendine has sorunları olan BMW, geçen hafta CEO Harald Krueger’ın istifa ettiğini açıkladı ve şirketin kârı ilk çeyrekte daralırken otomotiv bölümü de zarar bildirdi. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Volkswagen cephesinde ise yılın ilk altı ayında küresel araç teslimatı yüzde 2.8 azaldı.

Üç şirket de ABD’nin Çin’le savaşına ve aynı zamanda Trump’ın Avrupa araçlarına yönelik tarife tehdidine karşı savunmasızdı. Volkswagen CEO’su Herbert Diess de Cuma günü; “gerginlikler pazar potansiyelimizi düşürüyor, ticaretin yerelleşmemesi için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz çünkü bu küresel bir sektör” ifadeleriyle endişesini dile getirdi.

Avrupa’daki otomobil üreticilerini korkutan bir diğer faktör ise İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden düzensiz ayrılarak araçları tarifelere maruz bırakması.

Avrupa’daki Otomobil Üreticileri Brexit korkusu Tüm bunların yanı sıra ortada bir de elektrikli otomobillere dönüş faktörü var. Halihazırda düşük olan kazançlarla otomobil üreticileri, elektrikli otomobillere yatırım yapmak için maliyetleri düşürmeye yöneliyor. Örneğin Ford, İngiltere’de bir motor fabrikası dahil olmak üzere Avrupa’da 12 bin kişi işten çıkartacağını ve 6 tesisini kapatacağını açıkladı.

Hindistanlı Tata Motors’a ait olan Jaguar Land Rover 4.500 kişi işten çıkartacağını duyururken, Honda da Birleşik Krallık’taki bir tesisini kapatacağını belirtti. Daimler ve BMW, sürüş paylaşımı ve sürücüsüz teknoloji geliştirmek için iş birliği yaparken Honda, General Motors’un otonom otomobil ünitesine yatırım yaptı.

Zira otomotiv işletmesine zarar vermeye başlayan teknoloji şirketlerinden gelen yeni tehditlerle birlikte artan baskının, sonunda araba üreticilerini birleşmeye zorlayabileceği de biliniyor. Nissan ve Renault, Carlos Ghosn’un düşmesinden sonra ittifaklarını bir arada tutmaya çalışırlarken Fiat Chrysler, Haziran’da Renault tarafından reddedilen birleşme teklifinin bir sonraki adımlarını düşünüyor. Volkswagen ve Ford da Cuma günü iş birliğini ticari araçların ötesine taşıyacaklarını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum