Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Hisseler Trump-Xi Görüşmesinin Aralık’a Ertelenme Olasılığıyla Karışık Seyretti

ABD Başkanı Trump’ın Çin ile imzalayacağı kısmi ticaret anlaşmasını Aralık ayına erteleyebileceği haberi hisse senetlerine satış getirdi. Söz konusu gelişme ile ABD ve Asya borsaları karışık seyretti.
Küresel Hisseler Trump-Xi Görüşmesinin Aralık’a Ertelenme Olasılığıyla Karışık Seyretti
Son Güncelleme: 
Yorum

Her iki ülke açısından da ekonomik olarak milyarlarca dolar kayba sebep olan ticaret savaşında tam sonra gelindi derken yeni bir haberle beklentiler boşa çıkıyor. Elde edilen habere göre ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile önümüzdeki aya kadar ticaret anlaşmasının ilk kısmını imzalamayabilir.

İki liderin Kasım ayı içerisinde bir araya gelerek kısmi anlaşmayı imzalamaları bekleniyordu. Bu görüşme için yer henüz belirlenemezken, önerilen iki ABD şehrinin de kabul edilemediği öğrenildi.

Görüşme için ABD’nin Alaska ve Iowa şehirleri önerilmişti. Fakat bunların kabul edilmediği, Asya ve Avrupa’daki seçeneklerin değerlendirildiği öğrenildi. Ticaret anlaşmasında yaşanan belirsizlik küresel piyasalarda hisse senetlerinin yön bulmakta güçlük çekmesine sebep oldu.

ABD borsalarında düşüş ve yükselişler görülürken, ticaret belirsizliği Asya’daki hisse senetlerinin de karışık seyretmesini sağladı.

ABD Borsaları KarışıkDow Jones Endeksi 27.526,05 puana kadar çıktıktan sonra kapanışı %0,07 düşüşle 27.492,56 puandan yaptı. Aynı oranda artış gösteren S&P 500 Endeksi 3.076,78 puana ulaşırken, yüzde 0,29 gerileyen Nasdaq Endeksi ise 8.410,63 puandan işlemleri tamamladı. Endeks gün içerisinde 8.379,33 – 8.426,57 puan arasında hareket etti.

Analistler ticaret görüşmelerinin Aralık ayına ertelenebileceği haberinin hisselere satış getirdiğini belirtti. Öte yandan her iki taraf da halihazırda uygulanan ek gümrük tarifelerini düşüreceğine dair söz verirken, Çin ABD’den daha çok tarım ürünü alma taahhüdünü yineledi.

Çin ve Hong Kong’daki yatay bir seyirle işlemlere başlarken, Japonya’dakiler hafif artış gösterdi.

Asya Borsaları KarışıkJaponya’nın Topix Endeksi %0,058 artışla 1.695,44 puana ulaşırken; Hong Kong’da Hang Seng Endeksi %0,40 düşüşle 27.576,75’e, Güney Kore Kospi Endeksi %0,07 düşüşle 2.142,65’e, Şangay Bileşik Endeksi ise %0,14 düşüşle 2.974,73 puana geriledi.

Silvercrest Asset Management baş stratejisti Patrick Chovanec, yatırımcıların ticaret belirsizliğinin yaşandığı ortamda sabırlı olması, bugün veya dünün manşetlerine bakarak hızlıca karar vermemesi gerektiğini söyledi.

18 aydır devam eden ticaret savaşı boyunca ABD’den Çin’e yapılan ithalat 53 milyar dolar, ihracat ise 14,5 milyar dolar azaldı. Bu yılın ilk dokuz ayında ise ABD’nin Çin’e yaptığı ihracatta %15,5 oranında düşüş oldu. Yaşanan gerginlik, artan vergiler her iki tarafı da milyarlarca dolar zarara uğrattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu