Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Finans Dünyasında Dalgalı Hareketler ve Dikkat Çeken Japonya Tahvilleri!

Global pazarlardaki hareketlerin değerlendirilmesi ve dikkat çekici seviyelerde dolaşan Japonya tahvillerine bakış.
Küresel Finans Dünyasında Dalgalı Hareketler ve Dikkat Çeken Japonya Tahvilleri!
Yorum

Küresel borsalarda haftanın başı, dünyadaki zayıflamanın bu yılki yükseliş rallisini baltalayabileceği yönündeki kaygıların artmasına kaynak görülüyor. Avrupa piyasaları, Asya’daki düşüşün ardından geriledi. Stoxx Europe 600 sabah ticaretinde %0.5 düşüş gösterdi. Japonya’nın Nikkei 225 endeksi bu yılın en büyük düşüşünü sergiledi ve 20.977’e (-%3.01) düştü.

Wall Street’te, vadeli işlemler S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average için %0.2 geri çekilmeli bir açılışa işaret etmekte. Vadeli tarafta izlenen hareketin spot piyasayı yansıtmaması ile beraber gözlenen değişimlerin kısmen fikir verdiği gözlenmekte. (Dow 30 -%0.24, S&P 500 -%0.25 ve Nasdaq -%0.56)

ABD ve Avrupa’daki zayıf üretim verileri (ABD Sanayi Üretim beklenen %0.4 gerçekleşen %0.1, Almanya %0.5 vs -%0.8) yatırımcı kanadına küresel büyümenin yavaşlamasıyla ilgili endişelerin tetiklenmesi şeklinde yansıdı ve bu yılki borsadaki yükselişin getirdiği endişelerini artırdı. ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin sonucu ile Brexit’in ortaya çıkması konusundaki belirsizlik de yatırımcıların hisse senetleri ve riskli varlıklara karşı iştahındaki azalmanın başlıca kaynakları arasında görülüyor.

Japon Tahvilleri ve Belirgin Zayıflama Gösteren Ekonomi

Japon Tahvilleri Dikkat ÇektiYatırımcılar bunun yerine tahvillerdeki güvenliği istediler. 10 yıllık Japon devlet tahvili getirisi Ağustos 2016’dan bu yana en düşük puan olan %0.095’e kadar düştü. Alman 10 yıllık paket verimi de olumsuz bölgelere girdi. ABD Hazine tahvili Pazartesi günü genel olarak sabit bir görüntüde. (Verim, fiyatlara ters yönde hareket ediyor. Yani talebi artan kıymetlerde fiyat yükselirken verim düşüyor.)

Aberdeen Standard Investments’ten James Athey, “Büyümede oldukça belirgin bir zayıflık var ve pazarların buna uyması gerekiyor.” dedi. Bu haftaki veriler, küresel ekonominin geçici bir düşüşün ortasında olup olmadığı ya da ABD, İngiltere, Fransa ve Kanada’dan yapılan dördüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla okumaları ile daha ciddi bir gerileme yolunda olup olmadığına dair tartışmayı aydınlatabilecek nitelik taşıyabilir.

ABD Merkez Bankası (Federal Reserve) öncülüğünde başlıca merkez bankaları, bu yıl birçok yatırımcının gelecekteki ekonomik yavaşlamanın bir işareti olarak gördüklerinden daha da ciddi bir tavırda sahnede yer alıyor. Pazartesi günü Hong Kong’daki gerçekleşen yatırım konferansında, FED’in faiz oranı belirleme komitesinin oy veren bir üyesi Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD’de bir sonraki yıla kadar faiz oranlarında bir artış beklemeyeceğini söyledi.

İngiltere Gündemi Haftanın Takip Listesinde

İngiltere Brexit Gündemi ListedePara birimleri tarafına geçtiğimizde, ABD dolarını 16 ülke para birimine karşı izleyen WSJ Dolar Endeksi %0.1 oranında değer kaybetti. Brexit belirsizliği döviz ticareti ile mücadeleye devam ederken İngiliz sterlini %0.2 düşüş yaşadı. EUR/USD ise %0.04 kayıpla işlemlerini gerçekleştirmekte.

Başbakan Theresa May, Brexit’i görecek kadar uzun süre görevde kalma konusunda yeni sorularla karşı karşıya kalıyor. Milletvekilleri İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından başka bir kritik karar haftasına giriyor. Brexit bu hafta haber gündemine hakim olmaya devam edecek başlıca gelişmeler arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu