Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Ekonomiye Dair ‘Uğursuz’ Sinyallere Rağmen Asya Büyümesi Sağlam

Küresel ekonomiye yönelik büyüme endişelerine rağmen şirketler, Asya büyümesinin oldukça sağlam olacağını bekliyorlar.
Küresel Ekonomiye Dair ‘Uğursuz’ Sinyallere Rağmen Asya Büyümesi Sağlam
Yorum

Küresel alanda yavaşlayan büyüme korkularına rağmen bir uzmana göre şirketler; bu yıl özellikle Asya’da nispeten güçlü bir performans göstermeye hazırlanıyorlar. Eastspring Investments’taki Asya hisse senedi portföyü uzmanı Ken Wong, şirketlerden bu yıl için beklenen kazançlar konusunda oldukça iyi yorumu yapıyor.

Wong’a göre; ticari savaşın ekonomik büyümeyi yavaşlatan neden olmasına rağmen, şirketler hala 2019 için oldukça iyi kazanç artışı bekliyorlar.

Ken Wong 2019 Şirket Kazançları YorumuCNBC’nin Street Sings programına konuk olan Wong, şirketlerin iyimser kazanç beklentisi içinde olduklarını dile getirdi. Wong, Mart ayındaki gelişmeler potansiyel bir gerilemeye yönelik işaretler gönderdiği için son birkaç haftadaki durgunluktan bahsetti. İşaretlerin birincisinin, uzun vadeli ABD getirilerinin, kısa vadelilerden daha düşük hale gelmesi olduğunu belirtti.

Wong, getiri eğrisinin tersine çevrilmesini, piyasadaki en güvenilir durgunluk göstergelerinden biri olarak kabul edenlerden. Buna ek olarak zayıf ekonomik verilerle de korkuların arttığını dile getirdi. Euro bölgesindeki imalat performansı, Mart ayında altı yıldan daha düşük bir sürede en düşük seviyesine geriledi. FED ise bu yıl daha fazla faiz artırımı öngörmedi ve ciddi derecede sert bir duruş sergiledi.

Wong, bütün bu sinyallerin çok fazla insanı korkuttuğunu; ama şirketlerle konuşmaya başlayınca iyimserlik sinyali aldıklarını söyledi.

Durgunluğa Rağmen Şirket Kazançları İyimserWong, “Büyün bu sinyaller çok fazla insanı korkutuyor. Ama sonra şirketlerle konuşmaya başladık… Numalaraını bildirdiklerinde, bize söyledikleri şey: Aslında 2019 oldukça sağlam görünüyor, işler yoluna giriyor,” ifadelerini kullandı. Bu tür şirketlerin hala Çin, Hindistan ve Hong Kong gibi pazarlarda çift haneli büyüme beklediklerini söyledi.

FED şu anda 2019 için yeni faiz artışı öngörmese de Wong, merkez bankasından artırım kararının yatırımcıların borsa düzeltmelerinden yararlanmaları için bir fırsat olacağını dile getirdi. “Piyasalar düzelirse… bu, kademeli olarak hisse biriktirmeye başlamak için mükemmel bir fırsat. Çünkü evet, hala hisse fiyatları üzerinde kısa vadeli bir etkimiz var,” dedi.

Wong, şirketlerin dünyanın özellikle Asya bölgelerinde kazançlarının hala oldukça sağlam olduğunu gördüklerini söyledi.

Asya Bölgesi Oldukça Sağlam“Şirketler, hisse fiyatlarını %5 ve %10 doğru görüyorlarsa neden temelde sağlam olan bazı şirketlerin hisse oranını iki katına çıkarmıyorlar?” diyen Wong, herkesin böyle bir yükseliş ortamı görmediğini dile getirdi.

Pazartesi günü Morgan Stanley, bir uyarıda bulundu ve Amerikan şirketlerinde tam kazançlı bir durgunluk olacağını öngördü. Bankanın ABD baş sermaye stratejisti Michael Wilson, durgunluğun teknik tanımını karşılayan iki ya da daha fazla negatif ya da düz büyüme çeyreği aradığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu