Yatırım yapmaya başla!

Küresel Deniz Taşımacılığı Devrimi Yaklaşırken, Olası Kazanan ve Kaybedenleri Açıklandı

Yürürlüğe girmesi beklenen yeni emisyon standartları ile deniz taşımacılığı devriminin olası kazanan ve kaybedenleri açıklandı.
Küresel Deniz Taşımacılığı Devrimi Yaklaşırken, Olası Kazanan ve Kaybedenleri Açıklandı

1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek yeni emisyon standartları küresel deniz taşımacılığında bir devrim yaratacak. On yıllardır petrol ve deniz taşımacılığı endüstrisindeki en büyük yeniden oluşum, iki aydan uzun bir süre içerisinde yürürlüğe girecek.

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), tüm dünyanın gemileri tarafından üretilen kirliliği önemli ölçüde azaltmak için tasarlanmış yeni emisyon standartları uygulayacak. Daha temiz enerji piyasalarına yönelik daha geniş bir baskı arasında IMO, mevcut yüzde 3,5’lik üst limit seviyesine kıyasla sülfür içeriği yüzde 0,5’ten daha yüksek olan yakıtları kullanan gemileri yasaklamaya hazırlanıyor.

En yaygın kullanılan deniz yakıtının yüzde 2,7 civarında kükürt içeriğine sahip olduğu düşünülmektedir. CNBC, daha önce petrol piyasası tarihindeki en büyük değişiklik olarak nitelendirilebilecek olanlarla mücadele etmenin yanı sıra kural değişikliği ile başa çıkabilecek en iyi fikirleri inceledi.

Kazananlar Kimler Olacak?

Kazananlar Kimler Olacak?Küresel bir lojistik şirketi olan Agility’de okyanus taşımacılığı kıdemli başkan yardımcısı Cas Pouderoyen, “Kazananlar ile başlayalım: İnsanlık ve doğa. Bu büyük bir kazanç,” ifadelerini kullandı.

Denizcilik endüstrisi, kükürt emisyonlarını azaltmak için yoğun bir baskı altındadır. Çünkü kirletici insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve bitki örtüsüne, su türlerine zarar veren bir asit yağmuru bileşenidir.

2016 yılında yayımlanan ve IMO tarafından atıfta bulunulan kükürt oksitlerin insan sağlığı üzerindeki etkileri üzerine bir araştırma, yeni nakliye düzenlemelerinin yürürlüğe girmesiyle 2020 ve 2025 arasında 570.000 erken ölümün önleneceğini tahmin ediyor.

Gemilerin kullandığı kükürtlü akaryakıt sınırında bir düşüş olduğunu, özellikle de kıyı toplulukları veya büyük nakliye güzergahlarının yakınında yaşayanlar için somut sağlık yararları olacağını belirtti.

IMO 2020, çevresel açıdan önemli olan konuları içermektedir. Daha anlayışlı olan bir endüstri odağının yapılmış olabileceği tahmin edilmektedir.

Norveç merkezli bir nakiliye şirketi olan Xeneta’nın CEO’su olan Patrik Berglund, “Denizcilik endüstrisi şöyle demeli: Maliyet artışı nominal, dünyayı kurtarıyoruz! Ama kimse bundan bahsetmiyor,” ifadelerini kullandı.

Lazard Asset Management’taki araştırma analisti Neil Millar; pis, ucuz ham petrolü uyumlu, temiz ürünlere dönüştürmek için yapılan rafinerilerin, en iyi ihtimalle baş döndürücü deniz değişimi ile başa çıkmak için yerleştirilebileceğine inandığını söyledi.

Millar, “ABD çok iyi yerleştirilmiş, gelişmekte olan büyük piyasa şirketleri büyük adımlar attılar ve çoğu Avrupalıların çoğu da iyi hazırlandı,” dedi.

Kimler Kaybedecek?

Kimler Kaybedecek?Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden bazıları için yürürlüğe giren yeni kurallar büyük bir kaygı kaynağı teşkil ediyor. Önümüzdeki önlemlerin, IMO’ya uyumlu ürünler için talebi artırırken, aşırı kükürtlü akaryakıt fazlası yaratması beklenmektedir. Bu nedenle son derece önemli ölçüde daha fazla üretmek için rajinaj endüstrisi üzerindeki baskıyı artırmaktadır.

Enerji analistleri, bu özellikle önemli olduğunu söylüyorlar. Çünkü Orta Doğu petrol üreticilerinin yüksek kükürt içeriğine sahip ham ürünlere aşırı güvenmeleri nedeniyle kaybedeceklerini belirtiyorlar.

Agility’den Pouderoyen, “Birçok ithalatçı ve ihracatçı için maliyetleri artıracak,” diyerek, kereste ve plastik gibi bazı düşük değerli malların kırılganlığına dikkat çekti. Pouderoyen, “Etki oldukça çarpıcı olacak. İsveç’te veya Yeni Zelanda’da olmanız farketmez, daha da pahalılaşacak,” dedi.

Birleşmiş Milletler’e göre deniz taşımacılığı, dünya ticaretinin yüzde 90’ından fazlası deniz yoluyla taşınan küresel ekonomi için çok önemlidir. Aynı zamanda malları ve ham maddeleri taşımak için en uygun maliyetli yoldur.

ABD dahil olmak üzere 170’ten fazla ülke, yakıt değişikliğine imza attı. 2020’den başlayarak, yeni yasa riskine aykırı bulunan gemilerin suya çekilmesi ve işbirliği yapan ülkelerdeki limanların polis gemilerini ziyaret etmesi bekleniyor.

Xeneta’dan Berglund, “Herkes artan maliyetlerin ithalat ve ihracata zarar vereceğini düşünüyor ve böylece maliyetler tüketicilere aktarılıyor. Bu doğru olmayabilir ve tarihsel olarak bunu destekleyecek kanıt yok,” ifadelerini kullandı.

Reuters’ın raporuna göre analistler; kanepeler, tasarım kıyafetler ve muz gibi tüketim mallarını taşıyan konteyner endüstrisinin, en fazla zarar görenler arasında olabileceğini ve yaklaşık 10 milyar dolarlık ek maliyetler olacağını tahmin ediyorlar.

Dünyanın en büyük iki konteyner nakliye hattı olan A.P. Moller-Maersk ve MSC, her ikisinin de IMP düzenlemelerine uygun bir şekilde hareket etmesiyle yaklaşık 2 milyar dolar ek maliyete sahip olacakları söyleniyor.

Berglund, “Bu, tüm hatların artan maliyetler beklemesi nedeniyle nakliye hatlarının fiyatları yükseltmesi için bir fırsat. En büyük kaygım, maliyet artışlarının aktarılmayacağı. En kötü senaryoda, başka bir Hanjin durumuna yol açabilir,” diyerek 2017’de çöken Hanjin Shipping’e işaret etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum