Yatırım yapmaya başla!

İthalatçılar Kur Artışı Nedeniyle Mallarını Gümrükten Çekemiyor

Dolar kurundaki artışın etkisiyle hem girdi hem stok maliyetleri yükselirken, ithalatçıların gümrükten malını çekemediği ve son bir haftada antrepoların %90'ının dolduğu öğrenildi.
İthalatçılar Kur Artışı Nedeniyle Mallarını Gümrükten Çekemiyor

ABD ile süren gerginliğin etkisiyle 5,42’nin üzerine kadar çıkan dolar yatırımcısını sevindirirken, dolar bazlı ödemesi olanları bir hayli zorladı. Kurdaki yükselişten en çok zarar gören kesim ise hiç kuşkusuz ithalatçılar. Hızlı yükseliş sonrasında ithalatçıların malı gümrükte beklemeye aldığı ve son bir haftada antrepoların dolup taştığı öğrenildi.

Maliyet artışı nedeniyle malını çekemeyen ithalatçılar, müşteri kaybetmeye başladı.

Dolar dün ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gelen olumlu mesajların ardından hafif gerilese de bu sabah 5,25 seviyelerinden işlem görüyor. Kurdaki hızlı yükselişten en çok zarar görenlerden biri ithalatçılar oldu.

Sektör temsilcileri antrepoların %90’ında malların dolup taştığını ve işlemlerin durma noktasına geldiğini belirtti. Maliyet artışı nedeniyle mallar çekilemezken, ithalatçılar müşterilerini kaybetmeye başladıklarını bildirdi.

Aynı sıkıntı iç pazarda da geçerli. Tahsilat endişesiyle stoktaki malların sadece nakit satıldığı öğrenildi.

Yurt içindeki birçok ithalatçı da mallarını sadece nakit ödeme karşılığında satıyor. Yurt dışından malı alıp iç pazarda TL ile satış yapan ithalatçı firmalar kur düşer beklentisi ile mallarını beklemeye aldı. Asbir Antrepo ve Lojistik Yönetim kurulu Başkanı Erkan Başboğa, gümrükte neredeyse hiç işlem yapılamaz hale geldiğini, çoğu firmanın dolar ve Euro ile işlem yaptığı için kurdaki yükselişin maliyeti yukarı çektiğini dile getirdi.

Erkan Başboğa, ithalatçıların zararına satış veya zam yapmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Türkiye’de söz konusu durumun piyasada negatif etki yaratacağını belirten Başboğa, kurdaki oynaklığın sona ermemesi halinde zamların yakın olduğunu, Eylül ayından sonra durumun olumsuz etkilerinin daha net bir şekilde hissedileceğini ifade etti.

Hursan Antrepo Genel Müdürü Bayram Durademir de kurdaki rekor seviyeler nedeniyle hem girdi hem de stok maliyetlerinin yükseldiğini, son gelişmelerin iç pazarı yavaşlattığını ve bu nedenle ithalatçının artık eskisi gibi yurt dışından mal getiremediğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum