Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kremlin Sözcüsü: Putin Henüz Amaçlarına Ulaşamadı

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya’nın ülkenin varoluşuna tehdit olarak nitelendirdiği bir durum karşısında nükleer silah kullanabileceğini söyledi.
Kremlin Sözcüsü: Putin Henüz Amaçlarına Ulaşamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş bir ayını doldurmak üzere. Birçok hükümet, özel şirketler ve kurumsallar Rusya’yı sert bir şekilde kınarken, ekonomik yaptırımlarla zarar vermeye çalışıyor.

Şu ana kadar heyetler arasında yürütülen müzakerelerde kayda değer bir yol alınmadı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeye hazır olduğunu söylemişti.

Rus güçleri, Ukrayna’nın en büyük şehirlerini ve sivilleri hedef almaya devam ederken, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri hedeflerinden herhangi birine henüz ulaşmadığını belirtti. Moskova hükümetinin “varoluşsal bir tehdit” görmesi durumunda, nükleer silahları kullanabileceğini söyledi.

Röportajı yapan Christiane Amanpour’un, Putin’in şu ana kadar Ukrayna’daki amaçlarına ulaşıp ulaşmadığını sorması üzerine, “Henüz değil. Henüz amaçlarına ulaşamadı” cevabını verdi. Operasyonun ise önceden belirledikleri planlar çerçevesinde ilerlediğini sözlerine ekledi.

Bu arada Rusya Ulusal Savunma Yönetim Merkezi başkanı Mikhail Mizintsev, Ukrayna’da 12 insani koridor açıldığını söyledi. Bunlardan 8 tanesinin Rus, 4 tanesinin Ukrayna tarafından açıldığını bildirdi.

ABD: Rusya’nın Nükleer Silah Kullanmasından Endişeliyiz

ABD: Rusya'nın Nükleer Silah Kullanmasından Endişeliyiz
Kaynak: Twitter

Savaşın başından bu yana Rusya’ya en çok yaptırım uygulayan ülkelerden biri olan ABD, ek paket hazırlığında. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray’da yaptığı basın toplantısında, ABD Başkanı Joe Biden’ın yarın başlayacağı Avrupa seyahati hakkında bilgilendirme yaptı.

Biden’ın 24 Mart Perşembe günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO, G7 ve Avrupa Birliği (AB) zirvelerine katılacağını, ertesi gün Polonya’nın başkenti Varşova’ya gideceğini ve burada mevkidaşları ile görüşeceğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya boyun eğdirmek, kendi gücünü artırmak ve Batı’yı bölmek istediğini ifade eden Sullivan, şu ana kadar bu üç hedefe de ulaşamadıklarını dile getirdi.

Rusya’ya uygulanan yaptırımların etkilerinin görülmeye başlandığını söyledi. Biden’ın Avrupa turunda Ukrayna’ya askeri yardımın sonraki adımını koordine edeceğini, ortak ülkelerle Rusya’ya uygulanacak yeni yaptırımları duyuracağını belirtti.

Savaşın kolay kolay bitmeyeceğini söyleyen Sullivan, “Rusya bir şehri ya da bir toprağı işgal edebilir ama asla amacına ulaşamayacak.” dedi.

Rusya’nın nükleer silah kullanma tehditlerine karşı, “Şu anki analizlerimize dayanarak bu meselenin endişe etmemiz gereken bir konu olduğunu söyleyebilirim. Şu anda nükleer duruşumuzu değiştirmedik ama konuyu yakından takip ediyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu