Yatırım yapmaya başla!

3Ç20’de 583 Milyon TL ile Beklentiden Az Kar Açıklayan Koza Altın Hisseleri Negatif

Altın fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak üçüncü çeyrekte kar açıklayan Koza Altın, piyasanın beklentisini karşılamadı. Bu sonuçlar hisse senedi üzerinde olumsuz etki yaratttı.
3Ç20’de 583 Milyon TL ile Beklentiden Az Kar Açıklayan Koza Altın Hisseleri Negatif

Koza Altın İşletmeleri A.Ş. dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı duyuruda, üçüncü çeyreğe ait finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket 2020’nin üçüncü çeyreğinde karını bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %11 artırdı. Yılın ilk dokuz ayında ise 1,45 milyar TL net kar açıkladı. Bu rakam 2019’un aynı döneminde 1,26 milyar TL olmuştu.

Koza Altın İşletmeleri, 30 eylülle biten üçüncü çeyreklik dönemde satış gelirlerini yıllık bazda %8,7 artırdı.
Koza Altın İşletmeleri Finansal Sonuçlar
Kaynak: KAP

Bir önceki yılın aynı döneminde 821 milyon TL olan satış geliri, 2020’nin üçüncü çeyreğinde 893 milyon TL’ye yükseldi. Yılın ilk üç ayı için açıklanan gelir ise 2.31 milyar TL oldu. Yılın üçüncü çeyreklik döneminde şirketin toplam dönen varlıkları 6 milyar 123 milyon TL olarak kaydedildi.

Toplam varlıkların 7 milyar 960 milyon TL olarak belirlendiği dönemde, kısa vadeli yükümlülükler 540 milyon TL, uzun vadelilerle birlikte toplam yükümlülükler 760 milyon TL oldu. Söz konusu dönemde şirketin özkaynakları 7 milyar 200 milyon TL olarak açıklandı.

Koza Altın 3Ç20’de 60,157 ons altın üretti. Bu miktar bir önceki çeyreğe kıyasla %0,9, bir önceki yıla kıyasla %38,6 düşüşe denk geldi. Yılın ilk dokuz ayında üretilen toplam altın miktarı ise yıllık %21 azalışla, 192,806 ons oldu.

Operasyonel giderlerin %77 oranında arttığı dönemde, diğer faaliyetlerden elde edilen gelir 55,7 milyon TL, yatırım faaliyetlerinden 151 milyon TL oldu.

Borsada KOZAL koduyla işlem gören şirketin hisse senedi negatif bölgede fiyatlanıyor.
Koza Altın İşletmeleri Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün öğleden sonra 82 liraya kadar yükselen Koza Altın hisseleri kapanışa doğru keskin bir düşüş gösterdi. 78,20 liradan kapanan şirket hisseleri, Salı gününe yatay bir başlangıç yaptı. Hemen ardından toparlanmaya çalışsa da dünkü kayıplarını telafi edemedi. Günün ilk yarısında 77,65 – 79,20 arasında hareket eden şirketin hisse senedi, saat 12:00 sularında %0,45 ekside 77,9 liradan işlem görüyor.

Garanti BBVA Yatırım analistleri açıklanan net karın piyasa beklentisinden %5 daha düşük olduğunu söyledi. Sonuçların hisse senedine etkisi olmayacağını belirten analistler, altın üretiminde düşüş olmasına rağmen yükselen fiyatların net karı olumlu etkilediğini aktardı.

BNP Paribas/TEB Yatırım ise kurumun hisse performansı için beklentilerinin pozitif olduğunu bildirdi. Yapılan değerlendirmede “Güçlü altın fiyatları ve TL zayıflığının Koza Altın’ın mevcut madenlerdeki düşük tenörlü altın tahminlerine bağlı olarak beklediğimiz üretim kayıplarını telafi etmesini bekliyoruz.”  ifadesine yer verildi.

Net karın piyasa beklentinin altında geldiğine dikkat çeken İş Yatırım, 101.5 TL’lik hedef fiyat ile “Al” tavsiyesini değiştirmediklerini aktardı. Altın fiyatlarındaki değişimin ise hisse performansını etkileyecek en önemli unsurlar olduğu eklendi.

Ziraat Yatırım analistlerinin Salı günü hazırladığı nota baktığımızda net dönem karı için 631 milyon TL bekledikleri, ancak yapılan açıklamanın bunun epey altında olduğu söylendi. Satış gelirlerinin yıllık bazda %8,7 oranında artmasına bağlı olarak brüt karında %8’lik artış olduğu belirtildi. Bu doğrultuda hisse performansı için beklentilerinin “nötr” olduğu aktarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum