Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Vakalarının Hızla Tırmandığı Hindistan’da Durum Ciddileşiyor

Koronavirüste toplam vaka sayılarının bir hayli tırmandığı Hindistan'da endişeler gittikçe büyüyor.
Koronavirüs Vakalarının Hızla Tırmandığı Hindistan’da Durum Ciddileşiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüste toplam vakalar 4 milyon 629 bine ulaşırken, hayatını kaybedenlerin sayısı 308 bini aştı. ABD’de ise ölümler 89 bine dayandı.

Virüsle mücadele konusunda diğer ülkelere kıyasla şansı daha düşük olan Hindistan, sağlık sistemindeki eksiklikler ve parasal konulardaki sıkıntılara rağmen geçtiğimiz ay “az vakalı” ülkeler arasındaydı.

Yoğun nüfuslu bu ülkede alınan kısıtlama önlemleri ekonomiyi daha da zor bir yola soksa da artan vaka haberleri endişeye neden oldu.

Worldometer’in verilerine göre, Hindistan’da toplam vaka 85 bin 940’a ve ölü sayısı da 2753’e yükseldi.
Hindistan Vaka Ölüm Artış
Kaynak: Worldometer

Ülkede salgın kontrollü ilerlerken bir anda yükselen vakalar, salgının çıkış noktası olan Çin’i geride bıraktırdı. Öyle ki 82 bin 941 vaka ile listenin 13. sırasında yer alan Çin’i geçen ülke, 86 bine dayanmak üzere olan vaka sayısıyla 11. sıraya yükseldi.

Hindistan, kısıtlı imkanlarına rağmen Mart ayı sonundan itibaren karantina önlemlerine başlamış ve önlemlere uyma konusundaki duyarlılığı sayesinde de hastalığın bulaşma hızını azaltmayı başardı. Fakat rekor derecede kötü gelen veriler, pandemi etkilerini yansıtmaya yetiyordu.

Geçtiğimiz günlerde kısıtlamaları kaldırmaya başlayan Hindistan’da tarımsal faaliyetler de dahil olmak üzere ekonomik aktivitelerin bir kısmına yeniden izin çıkmıştı. Hükümetin bu adımı birçok insanın işine dönmesi demekti ve işsizliği azaltmaya yetmişti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, devlet liderli tarafından kilitlenen ekonomiyi yeniden açmaya çağrıldı. Fakat vaka sayısındaki artışlar, Pazar günü sona ermesi beklenen kilitlenmeleri daha da uzatacak gibi görünüyor. Modi, 12 Mayıs’taki tweetinde ülkesinin virüse yenilmeyeceği konusunda inançlı görünüyordu;

Ülkenin Sağlık Bakanı Harsh Vardhan, “Kilitlenme nedeniyle durum düzeldi. Bu kilitlenme dönemini vaka tespiti, temas izleme, vakaların izolasyonu ve yönetimi gibi halk sağlığı önlemlerini hızlandırmak için kullandık ” diye konuştu. Vaka sayısının son 11 günde neredeyse 2 kat arttığını da ekledi.

Buna rağmen Hintli yetkililer ise enfekte olan hasta sayısının çoğunda hafif semptomlar görüldüğünü belirtti ve ülkede erkenden alınan önlemlerin daha büyük bir felakete engel olduğunu söylediler.

Öte yandan Hindistan’daki vakaların üçte biri Maharashtra’da kaydedilirken; en ağır bilançonun görüldüğü eyaletler ise Mumbai, Tamil Nadu, Gujarat ve Delhi olarak belirlendi. Söz konusu bu eyaletlerin ülkenin ekonomisinde önemli bir yeri olduğu biliniyor.

Hal böyle olunca yetkililer yüksek sayıdaki vaka ve ölüme rağmen bu eyaletleri yeniden açmaya odaklanıyor.

Hindistan Ekonomik Danışma Konseyi’nin eski üyesi Shamika Ravi, ülkenin salgındaki son durumunu şöyle değerlendirdi;

Ravi, “Toplam vakalar hala artmakta olduğundan Hindistan hala büyüme aşamasında. Aktif vakalar % 3.8 (günlük) artıyor ve bunun % 0’a düşmesi ve daha sonra ülkenin genel olarak toparlanması için azalması gerekiyor ” dedi.

Ülke yoğun nüfusundan dolayı endişeleri üzerine çekiyor. Kötüleşen durum yine de Hindistan’ın ABD, İngiltere ve İtalya gibi büyük ülkelerden daha fazla tehlikede olduğunu göstermiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu