Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Kaynaklı Ölümler 16.700’ü Aşarken, Yarısını İtalya ve İspanya Oluşturuyor

Dünya genelinde coronavirüs kaynaklı ölümlerin yarısı iki Avrupa ülkesinde meydana gelirken, İspanya’da yaşlıların evlerinde ölü bulunduğu bildirildi.
Koronavirüs Kaynaklı Ölümler 16.700’ü Aşarken, Yarısını İtalya ve İspanya Oluşturuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Vuhan kentinde 12 Aralık’ta ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Güncel verilere göre dünya genelinde koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 387.382’ye ulaşmış durumda.

Can kaybı 16.767 olarak kaydedilirken bunun yarısından fazlasını iki Avrupa ülkesi oluşturuyor. Salgın ilk olarak Çin’de ortaya çıksa da bu ülkede meydana gelen ölü sayısı İtalya’nın gerisinde kaldı.

İtalya gerek ülke nüfusunun yaş ortalamasının yüksek olması gerekse tedbir almada çok geç kalmaları sebebiyle salgını kontrol edemez bir duruma geldi. Günlerdir karantinanın sürdüğü İtalya’da toplam 6.077 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Covid-19 virüsünden şu ana kadar en çok etkilenen ülke 63 bin 927 vaka ile İtalya oldu.

İtalya'da 6.077 Kişi Koronadan ÖldüSalgının sıfır noktası olan Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kenti olsa da burada son bir haftadan fazla bir zamandır kontrol altına alındığını biliyor. Salı günü itibarıyla da Vuhan’da haftalardır süren karantina uygulamasına son verildi.

Bugüne kadar Çin’de toplam can kaybı 3 bin 277 olarak kaydedilirken 73 bin kişinin iyileşerek sağlığına kavuştuğu belirtiliyor. Coronavirüs şu anda dünya genelinde 150’den fazla ülkeye yayılmış durumda.

Türkiye‘de de dün akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre toplam can kaybı 37 ulaşırken, vaka sayısı 1500’ün üzerine çıktı. Ancak genele bakıldığında en fazla etkilenen ülkenin İtalya olduğu görülüyor. İtalya’yı İspanya takip ederken Türkiye’ye komşu ülke İran’da da toplam can kaybı 1934’e ulaştı.

Korona kaynaklı ölümlerin en fazla gerçekleştiği ülkeler arasında üçüncü sırada İspanya yer alıyor.

İspanya'da Asker Sokağa İndiToplamda 35.212 vakanın olduğu İspanya’da 2318 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Toplamda 16.767 olan ölümlerin yarısından fazlasının iki Avrupa ülkesinde meydana geldiği görülmekte. Edinilen son bilgilere göre İspanya’da askerlerin yardım etmek amacıyla sokaklara indiği ancak çok üzücü manzaralarla karşılaştığı biliniyor.

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, “Askerler yardım etmek için sokaklara indi. Bazı evlerde yaşlıları yataklarında ölü buluyorlar.” şeklinde açıklamada bulundu.

Bakan Robles, askerlerin yaşlılara yardım etmek, ilk yardım çalışmalarına destek olmak ve arama kurtarma çalışmalarında yer almak için sokağa indigini söyledi. Ancak yaşlıların korktukları için dışarı çıkamadıklarını ve evlerinde tek başlarına ölümü beklediklerini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu