Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Konut Sahipleri için KDV’de Yeni Model Hazırlanıyor

Milyonlarca konut sahibini ilgilendiren KDV için yeni bir düzenleme hazırlığı yapılıyor. İkili sistem daha çok büyük konutları etkileyecek. Ayrıntılar haberde…
Konut Sahipleri için KDV’de Yeni Model Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Konut sahipleri üzerinde KDV yükünün hafifletilmesi planlanıyor. İkili bir model üzerinde çalışıldığı öğrenilirken, metrekaresi büyük olan konutlar üzerindeki verginin azaltılması gündemde.

Hürriyet’de yer alan habere göre, 150 metrekarenin üzerindeki konut sahiplerinden daha az miktarda KDV alınacak. Halihazırda uygulanmakta olan sistem ile 150 metrekareye kadar olan konutlarda yüzde 1 ile 8, bu metrekarenin üzerinde ise yüzde 18 oranında KDV alınıyor.

150 metrekare konuttan yüzde 8 vergi alınırken, bu oran bir metrekare bile arttığında oran yüzde 18’e çıkıyor. Bu durum sektörü olumsuz etkiliyor ve konut sahiplerinin de şikayet etmesine neden oluyordu.

Büyük Dairelere İkili Sistem

Büyük Dairelere İkili Sistem

Yeni model ise bu soruna çözüm getirmeyi amaçlıyor. 150 metrekarenin üzerindeki konutlara uygulanacak ikili sistem ile bu genişliğin altında yine yüzde 8 KDV alınacak. Üzerindeki 1 metrekare söz konusu olduğunda ise yüzde 18’lik vergi uygulanacak.

Bugün itibariyle 1 milyon liralık ve 150 metrekarelik bir daireye 80 bin lira KDV ödeniyor. Bu oran 155 metrekareye çıktığında KDV 180 bin liraya çıkıyordu.

Düzenleme sonrası 1 metrekarelik bölüme yüzde 18 vergi uygulanacak ve böylece ödenecek tutar 1.92 liraya karşılık olacak. Kalan bölüm yüzde 8 üzerinden vergilendirilecek ve toplamda 80 bin 656 lira ödenecek.

Vergiden kaçınmak üzere daire genişliğini küçük göstermek isteyenler artıyordu. Özetle 1 milyon dolar ile konut alan vatandaş yaklaşık 80 bin TL KDV ödeyecek. Yeni modelde ödenecek KDV’de vatandaş, 96 bin 783 lira kar etmiş olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu