Yatırım yapmaya başla!

Kia ve Hyundai’den Hidrojen Yakıtlı Araçlara 5.9 Milyar Dolarlık Büyük Yatırım Geliyor!

Hyundai ve Kia, 2030 yılına kadar araçlarının bir kısmını hidrojen yakıt sistemine geçirecek. İşte detaylar...
Kia ve Hyundai’den Hidrojen Yakıtlı Araçlara 5.9 Milyar Dolarlık Büyük Yatırım Geliyor!

Eskiden daha yabancı olduğumuz ancak yine Toyota’nın Mirai modeli sayesinde adını çok duyduğumuz hidrojen yakıt hücresi, Koreli şirketlerinde uzun vadeli planları içerisinde anıldı. Günümüzde, VW’gibi markaların da en çok yatırım alanı olan elektrikli araçların aksine Kia ve Hyundai, hidrojen yakıt hücrelerine de yatkınlık gösterecek.

FCEV Vision 2030 olarak adlandırılan planla, yeni yakıt tipinde Kore, lider olmak istiyor. Bu süre zarfında Toyota ve haricinde farklı Japon şirketlerin de planlarında hidrojen yakıtlı modeller var. Hyundai’nin hali hazırda olan Nexo Crossover aracında da bahsettiğimiz yakıt tipi mevcut. Bakalım detaylarda başka neler varmış!

Koreli grup, EV araçlarla birlikte araçlarında hidrojeni de destekleyecek.

Hyundai Motors, 2030 yılına kadar yeni yakıt hücresinden yıllık 700.000 adet üretmek istiyor. Bunların 500 bin adedi otomobiller ve araç grubu için, kalan 200 bin adetlik kısım ise dronlar, forkliftler ve denizcilik alanlarında kullanılacak.

Araçların yakıt sistemlerindeki büyük değişim talepleri 2030 yılından sonra yıllık 2 milyon adede ulaşacağı söyleniyor.

Hyundai hedeflerini tutturmak için tedarikçilerine de yatırım yapacak.

Kia ve Hyundai’nin yeni nesil yakıt planlarında ilk 700 bin ve sonrasındaki 2 milyon adetlik talebi karşılamak için toplamda 5.9 Milyar Dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Hyundai Motor Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Euisun Chung, “Otomotiv taşımacılık sektörünün ötesindeki rolümüzü genişleteceğiz ve küresel toplumun temiz enerjiye geçişinde, hidrojeni ekonomik açıdan uygun bir enerji kaynağına dönüştürerek çok önemli bir rol oynayacağız. Hidrojen gücünün ulaşım sektörünü aşacağından ve dünyanın önde gelen küresel ekonomik başarısı olacağından eminiz.” dedi.

Nexo üzerinden geliştirilecek sistem için farklı Ar-Ge’ler yapılacak.

Nexo’da görev yapan 160 ps’lik motor 394 nm torkla birlikte toplamda 800 km‘lik menzil sunabiliyor. Sadece hidrojenle 595 km gidebileceği söylenmişti. En büyük avantaj benzin, dizel veya LPG farketmeyen hidrojen sisteminde, emisyon değerleri sıfırlanacak. Çünkü artık bir yakıt olmayacak!

Suyun hidrojen+oksijen ayrıştırılmasından sonraki depolama ve olağan yakıtla birleştirilmesinden doğacak menzil rakamlarının, daha fazlası sunulması sağlanacak. Güney Kore’de ikinci yakıt hücresi tesisini açan Hyundai, yılda 3 bin ünite üretim adedini 40 bin adede yükseltecek. Sonuç olarak Koreli grup hidrojen yakıtlı araç üretiminde liderliği alacak gibi gözüküyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum