Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

BIST 100 Endeksi Katar’ın %10 Ortaklığıyla Kazancını Genişletti

Katar ile Türkiye arasında Borsa İstanbul’un hisse alımına yönelik devir anlaşması imzalandı. Söz konusu gelişmenin ardından BIST 100 yukarı yönlü hareketini hızlandırdı.
BIST 100 Endeksi Katar’ın %10 Ortaklığıyla Kazancını Genişletti

Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA), Borsa İstanbul’un %10’luk payının QIA’ya devri için mutabakat anlaşması imzaladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan törende, anlaşma TVF CEO’su Zafer Sönmez ile QIA CEO’su Mansoor bin Ebrahim Al-Mahmoud tarafından imzalandı.

Söz konusu anlaşma ile Borsa İstanbul’un %10’luk payı Katarlılara geçecek. Devir işleminin ardından TVF, Borsa İstanbul’un %80,6’lık payını elinde bulundurarak, en büyük pay sahibi olmaya devam edecek.

BIST 100 Endeksi söz konusu gelişmenin ardından yükselişini sürdürdü.
BIST 100 Endeksi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Güne %0,69 değer kazancıyla 1.334 puandan başlayan Borsa İstanbul 1339 puana kadar yükseldi. Endeks dün 1.340 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Gün içinde genel olarak pozitif bir performans sergileyen BIST 100 Endeksi Katarların Borsa İstanbul’da pay almasının ardından kazancını genişleterek yeni zirveyi test etti.

Saat 16:55 sularında %1,04 artıda 1339 puandan işlem görüyor. Aynı dakikalarda bankacılık endeksi %1,8, bilişim %3,43, finansal kiralama ve faktoring %1,29, gayrimenkul yatırım ortaklığı %1,51, holding %1,27, orman, kağıt ve basım %1,39, ulaştırma %2,04 ve teknoloji %1,36 artıda seyretmekte.

Analistler teknik açıdan 1.290 puanın destek, 1.340 ve 1.360 puanlarının direnç seviyeleri olarak takip edileceğini belirtiyor. Son dönemde ekonomi yönetiminden gelen olumlu açıklamalar piyasa güvenini artırırken, borsa rekor üstüne rekor kırıyor. Döviz kurları ise sakin bir performans izliyor.

Bugün yurt içi piyasalarında takip edilen en önemli konu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 19 Kasım Para Politikası Kurulu toplantısının özet metniydi. Merkez Bankası yayımladığı raporda son dönemde emtia fiyatlarındaki yükselişin ve döviz kurlarındaki oynaklığın enflasyonu olumsuz şekilde etkilediğini, bankanın finans ve fiyat istikrarın temel hedefleri doğrultusunda adım atmaya devam edeceğini aktardı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum