Yatırım yapmaya başla!

Kasım Ayında Yatırımcısının Yüzünü En Çok Güldüren Finansal Araç Borsa Oldu

TÜİK verilerine göre Kasım ayında en çok reel getiri sağlayan yatırım aracı borsa olurken, en fazla kaybettiren altın olarak kaydedildi.
Kasım Ayında Yatırımcısının Yüzünü En Çok Güldüren Finansal Araç Borsa Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım-2019 dönemine ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları sonuçlarını açıkladı. Buna göre Kasım ayında yatırımcısına en fazla kazandıran borsa olurken, en çok kaybettiren külçe altın oldu.

Kasım’da en yüksek reel getiri yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %5,25 ile BIST 100 Endeksi’nde gerçekleşti.

En Çok Kazandıran BorsaBorsa tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde de %4,77 getri ile en çok kazandıran araç oldu. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) %5,07, TÜFE ile indirgendiğinde %4,59 oranında kazandırdı.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; Euro %0,82, dolar %0,89, külçe altın ise %2,38 oranında kaybettirirken, bunların TÜFE ile indirgendiğinde sergilediği kayıp oranları; Euro’da %1,28, dolarda %1,34 ve altında %2,83 şeklinde oldu. Mevduat faizi yatırımcısına Yİ-ÜFE bazında %0,96, TÜFE bazında %0,50 oranında kazandırdı.

Üç aylık değerlendirmeye baktığımızda en yüksek reel getirinin DİBS’ten sağlandığını görmekteyiz. DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırımcısına %11,24, TÜFE ile indirgendiğinde %7,80 oranında kazanç sağladı. En çok kaybettirenler arasında altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %0,12, TÜFE ile indirgendiğinde ise %3,20 ile en üst sırada yer aldı.

DİBS altı aylık değerlendirmede de Kasım ayının getiri şampiyonu oldu.

Kasım Reel Getiri OranlarıDİBS’e yatırım yapan kişiler altı aylık bazda Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %33,74, TÜFE ile indirgendiğinde ise %24,88’lik kazanç elde etti. Söz konusu dönemde Euro sırasıyla %5,07 ve %11,36 ile en çok kaybettiren finansal araç olarak kaydedildi. Gelelim yıllık değerlendirmeye…

DİBS bu zaman diliminde de en çok kazandıran yatırım aracı olurken, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %27,23, TÜFE ile indirgendiğinde ise %19,98 getiri sağladı. Euro ise Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %0,18, TÜFE ile indirgendiğinde %5,87 ile yatırımcısına en fazla kaybettiren araç olarak açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum