Yatırım yapmaya başla!

Karayolları Trafik Kanunu’nda Değişiklik Öneren Teklif TBMM’de Kabul Edildi

Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Kanun teklifinde yer alan maddeler ve detaylar şöyle…
Karayolları Trafik Kanunu’nda Değişiklik Öneren Teklif TBMM’de Kabul Edildi

Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Buna göre kanunda yer alan cezalar 2019 yılında artırılmayacak ve yeniden değerleme oranı uygulanmayacak. Boğaziçi Kanunu’nda tanımlanan sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içerisinde belirlenen alanlarda yer alan taşınmaz malikleri de yapı kayıt belgesinden faydalanacak.

Kanun teklifine göre daha önce verilmiş cezalar tebliğ edilmeyecek ve tebliğ edilenlerin tahsilatından itiraz ve açılmış davalardan feragat edilecek.

2 Kasım 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçmesi yasak olduğu halde geçenlere idari para cezası uygulanmayacak. Yasağın yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan tahsilatlar 28 Şubat 2019’a kadar başvurulması halinde 29 Mart 2019’a kadar ret veya iade edilecek.

Tüzel kişiliği kaldırılan köylerde emlak vergisi, harç ve katılım paylarına ilişkin istisna süresi ile bu yerlerde içme ve kullanma suları için ücretin en düşük tarifenin %25’ini geçmeyecek şekilde olmasına 2022 yılına kadar devam edilecek.

Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan bazı hükümlerin uygulama süresinde de düzenleme yapıldı.

Buna göre tüzel kişiliği kaldırılarak tek mahalleye dönüşen beldelerde içme ve kullanma sularından alınacak ücretin en düşük tarifenin %50’sini geçmeyeceğine ilişkin hükmün süreleri de 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatılacak.

Pay sahibi sayısı en az 500 olan kooperatiflerin veya kendisine ortak olan kooperatiflerin pay sahibi sayısı en az 500 olanların payları halka arz olunmuş sayılacak. Bunların yanında kooperatif merkez birliklerinin yönetim kontrolüne sahip ve yıllık en az 50 milyon lirası satış hasılatı yapmış olan anonim ortaklar da aynı sınıfa dahil edilecek.

Yüksek Seçim Kurulu üyelerinden 2019’da görevi biteceklerin yerine 2020 yılında yenilenme seçimi yapılacak.

2022’de görevi sona ereceklerin yenilenme seçimi ise 2023’te yapılacak. Vergi düzenlemesini içeren kanun teklifine göre; borçlarını yapılandıran fakat ödeme yapamadığı için hakkını kaybedenlere yeni imkanlar sağlanacak. Bu kişiler ödemeleri gereken tutarları geç ödeme zammı ile birlikte 2019 yılının Şubat’ına kadar ödemeleri şartıyla yapılandırmadan yararlanmaya devam edecekler.

Son olarak AK Parti milletvekillerinin imzasıyla eklenen maddeye göre; Emniyet Genel Müdürlüğü mensuplarına sosyal ve ekonomik yardımlar sağlamak için kurulan POLSAN’ın daha güçlü bir mali yapıya kavuşturulması, ortaklarına yaptığı yardımların artırılmasının amaçlandığı bildirildi. Trafik cezalarına ilişkin olarak, AKP’li Mehmet Muş, cezalı köprü geçişiyle ilgili olarak 24 bin 744 tebligatın ödemesinin yapıldığını, 19 milyon 922 bin liranın vatandaşa iade edileceğini söyledi. 2017 yılında 310 bin farklı plakaya ceza verildiğini belirten Muş, 2018 yılı içi bu rakamların henüz netleşmediğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum