Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Karantina Sürelerini Uzatan Ülkelerin Borsaları Karışık Seyrediyor

Koronavirüs önlemleri kapsamında bazı ülkeler karantina sürelerini uzatmaya karar verdiler. İşte bu ülkelerin borsa performansları:
Karantina Sürelerini Uzatan Ülkelerin Borsaları Karışık Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte ekonomilerde resesyon endişeleri arttı. Nisan ortasına kadar karantina açıklayan ülkelerin birçoğu, süreleri uzatma kararı verdi. Sağlığın öncelikli olması nedeniyle yılın ilk yarısının bu karantinalarla geçeceği tahmin ediliyor.

Ekonomilere yönelik endişeler ve salgından etkilenen sektörler, borsalara doğrudan yansıyor. Artık ülkelerin göstergesi olan borsa endeksleri, koronavirüs gelişmelerini fiyatlıyor. Olumlu bir gelişmenin yaşanmasıyla birlikte borsalarda yükseliş gözleniyor.

Dün TEPAV tarafından Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin getirileri üzerine yapılan araştırmayı paylaşmıştık. Sektörleri 4 kategoride incelemiş ve borsa getirileri üzerine etkisi araştırılmıştı. Şimdi ise karantina sürelerini uzatan ülkelerin borsa performanslarını incelemek istiyoruz:

Hindistan Yeni Karantina Süresi ve Sensex Performansı

Karantina altındaki en büyük ülke olan Hindistan, 24 Mart tarihinde 3 haftalık sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. 21 haftalık sürede 1,3 milyar insanın tamamen karantina altına olacağı açıklanmıştı.

Hindistan Koronavirüs Rakamları
Görsel Kaynak: worldometers.info

Grafik ülkede yeni enfekte olmuşların ve iyileşip taburcu edilen kişi sayısını günlük bazda gösteriyor. Ülkedeki güncel koronavirüs rakamlarına baktığımızda; 10 bin 541 vaka ve 358 ölüm gerçekleştiğini görüyoruz. Toplam iyileşen hasta sayısı ise 1205.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, bugün yaptığı açıklamada, karantina süresinin 3 Mayıs’a uzatıldığını söyledi. İnsanların bu sürede evlerinde karantinada olacaklarını ifade etti.

Modi’nin açıklamalarıyla birlikte ülkenin gösterge endeksi S&P BSE Sensex, yüzde 1,5 oranında eksi yönde. Nifty 50 ise yüzde 1,3 oranında değer kaybetti.

Sensex Borsa Performansı
Görsel Kaynak: tradingeconomics.com

Sensex endeksi, koronavirüs vakalarının arttığı ve karanti süresinin açıklandığı sürede hızlı bir geri çekilme yaşadı. Endeks, yaklaşık 4,5 yılın en düşük seviyesine kadar gerilemişti. Ocak ayının başında ise tüm zamanların en yüksek seviyesine işaret etmişti.

Bugün Hindistan piyasaları resmi tatil nedeniyle kapalı bulunuyor. Dünkü işlemleri ise yüzde 1,5 oranında düşüşle 30 bin 690 puandan tamamladı.

İtalya Yeni Karantina Süresi ve FTSE MIB Performansı

Koronavirüsün hızla yayıldığı ve Çin’den daha korkunç boyuta ulaştığı ülkede 10 Mart’tan bu yana karantina devam ediyor. Kuzey bölgede başlayan vakalar hızla tüm ülkeye yayıldı. Dünyada en fazla can kaybının yaşandığı ülke haline gelmesi de uzun sürmedi.

Ülke genelinde 10 Mart itibarıyla ilan edilen karantina süresi, 3 Mayıs’a kadar uzatıldı. Ülkenin en kalabalık meydanlarının hayalet şehre dönüştüğü görüntüleri mutlaka izlemişsiniz. İtalya’da hızla yayılan virüsün henüz kontrol altına alınamadığı da biliniyor.

İtalya Koronavirüs Rakamları
Görsel Kaynak: worldometers.info

Grafikte İtalya’da yeni enfekte olanların ve iyileşen kişi sayısı günlük bazda gösteriliyor. Güncel rakamlara göre; 159 bin 516 vaka ve 20 bin 465 ölüm gerçekleşti. Toplam iyileşen hasta sayısı ise 35 bin 435.

İtalya’nın gösterge endeksi olan FTSE MIB performansı ise yıllık bazda yüzde 19,37 oranında ekside yönlü görülüyor. Karantina süresinin başlamasıyla birlikte dik bir düşüş gerçekleştiren endeks, bugün gelen açıklamalarla bir miktar yükseldi.

FTSE MIB Borsa Performansı
Görsel Kaynak: tradingeconomics.com

İtalyan hükümeti kitapçılar, kırtasiyeler gibi belli başlı işletmelerin vakalarda görülen istikrarlı azalmaya bağlı olarak Mart sonunda açılabileceğini söyledi. Bu gelişmeyle birlikte FTSE MIB endeksi yüzde 0,40 civarında artı yönde hareket etmeye başladı.

Endeks, vakaların yaklaşık 7 yılın en düşük seviyesini gördü. 2013 yılının ortasından beri görülen en kötü seviyeye işaret ettikten sonra bir miktar toparlandı. Ancak hala 2 yılın en düşük seviyelerinde bulunuyor.

Fransa Yeni Karantina Süresi ve CAC 40 Performansı

Fransa ülkede vakaların görülüp, artış gösterdiği 16 Mart tarihinden bu yana karantina altında. Başbakan Edouard Philippe vakaların arttığını ancak yapılan tavsiyelere uyulmadığını dile getirmişti. Daha sonra kafeler, restoranlar, sinemalar ve birçok dükkan kapatıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Pazartesi günü televizyondan yaptığı halka sesleniş konuşmasında karantina süresinin 11 Mayıs’a kadar ertelendiğini açıkladı. Normal şartlarda bugün (14 Nisan) ülkedeki karantina sona eriyordu.

Fransa Koronavirüs Vakaları
Görsel Kaynak: worldometers.info

Grafikte Fransa’da yeni enfekte olanların ve iyileşen kişi sayısı günlük bazda gösteriliyor. Güncel rakamlara göre; 136 bin 779 vaka ve 14 bin 967 ölüm bulunuyor. Toplam iyileşen hasta sayısı ise 27 bin 718.

CAC 40 Borsa Performansı
Görsel Kaynak: tradingeconomics.com

Ülkenin gösterge endeksi olan CAC 40 bu gelişmelerin ardından ilk seansta düşüşk kaydetti. İkinci seansta ise toparlanma belirtileri gösteriyor. Günlük bazda yüzde 0,23 oranında artıda seyreden endeks, karantinaların açıklanmasıyla yaklaşık 4 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Fransa hükümeti, ülkenin ekonomik tahminlerini de değiştirdi. Buna göre 2020 yılında GSYİH’te yüzde 8’lik daralmaya işaret etti. Bütçe açığının ise bu yıl GSYİH’in yüzde 9’una ulaşacağı tahmin edildi.

İngiltere Yeni Karantina Süresi ve FTSE 100 Performansı

İngiltere’de tam kapsamlı karantina 23 Mart tarihinde açıklandı. Önlem alma konusunda geç kalan ülkedeki durumlar, korkutucu hale geldi.

Başbakan Boris Johnson’ın da koronavirüse yakalanması ve yoğun bakım sürecinin ardından iyileşmesi ülke için iyimser bir gelişme oldu. Johnson yaptığı açıklamada, karantina sürecinin, esnetilmeden devam edeceğini söyledi. Belli bir süre verilmezken, ülkede vakalarla ilgili henüz iyimser bir gelişme bulunmuyor.

İngiltere Koronavirüs Vakaları
Görsel Kaynak: worldometers.info

Grafikte İngiltere’de günlük yeni vaka sayısını görebilirsiniz. Güncel rakamlara göre; 93 bin 873 vaka ve 12 bin 107 ölüm gerçekleşti. İyileşen hasta ile ilgili güncel bilgiler bulunmuyor.

Ülkenin gösterge endeksi FTSE 100, karantinanın açıklanmasıyla birlikte neredeyse 8 yılın en düşük seviyesine gerilemişti. Bu noktadan bir miktar toparlanan endeks, hala 4 yılın en düşük seviyesinde seyrediyor.

FTSE 100 Borsa Performansı
Görsel Kaynak: tradingeconomics.com

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab bugün bir basın açıklamasında bulundu. Önlemleri değiştirmeyi düşünmediklerini belirtirken, karantina sürecinin devam edeceğini ifade etti.Bu açıklamalarla birlikte FTSE 100 endeksi, yüzde 0,5 oranında geriledi.

Endeks günlük bazda yüzde 0,30 oranında ekside 5824 puandan işlem görüyor. Yıllık bazda ise yüzde 22 oranında ekside performans sergiliyor.

Kaynaklar:

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu